Dünya bugün Normandiya Çıkartması’nı hatırlıyor. İşte “D-Day” hakkında bilmeniz gereken 12 şey

Cuma, 6 Haziran 2014 12:26

Dünya bugün 70. yılında Normandiya Çıkartmasını hatırlıyor. “D-Day” adı ile anılan Normandiya Çıkartması, Batı’lı Müttefiklerin II. Dünya Savaşında Nazi’lere karşı kazandığı en önemli zaferlerden biri olarak görülüyor.

İşte Normandiya çıkartması hakkında bilmeniz gereken 12 şey:

1. Normandiya çıkartması ya da kısa adıyla D-Day 6 Haziran 1944′de II. Dünya Savaşı sırasında müttefik güçlerin (ABD İngiltere ve Fransa) Nazi işgali altında bulunan Fransa’nın kuzeyineki Normandiya kıyılarına yaptığı askeri harekattır.

2. Tarihin deniz üzeriden yapılan en büyük harekatıdır.

3. İşgal hareketinin kod adı ‘Overlord Operasyonu’dur.

4. Harekatı ABD’li Başkomutan Eisenhower yönetimiştir.

5. Başlama günü ve saati gizli olan D-Day operasyonunda ‘D’, “Day” yani “Gün”ün kısaltmasıdır.

6. Batılı müttefiklerin harekat yaptığı 5 plajın kod adları Utah, Omaha, Gold, Juno, ve Sword’dur

7. Operasyon için belirlenen gün 5 Haziran olmasına rağmen hava şartları yüzünden müttefikler operasyonu 1 gün ertelemiştir.

8. Birlikler yola çıkmadan önce General Eisenhower şu konuşmayı yayınlar: “Rüzgar tersine döndü. Dünyanın hür insanları hep birlikte zafere yürüyor. Kesin zaferden başka hiç birşeyi kabul etmeyeceğiz.”

9. Normandiya harekatını öğrenen Hitler, müttefiklerin geri püskürtüleceğine inanarak şöyle der: “Bundan daha iyi bir haber olamaz. Britanya’dayken onları yakalayamıyorduk. Şimdi buraya geldiklerine göre tamamen yok edebiliz.”

10. 6 Haziran Normandiya çıkartması ile başlayan harekatın devamında 4 Temmuz’a kadar toplam 1 milyon müteffik askeri Avrupa’ya çıkartma yapar.

11. Normandiya çıkartmasında ölü sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, Nazi ordusu tarafından şiddetli bir savunma ile karşılaşan müttefiklerin sadece Omaha plajında kaybettiği asker sayısı 1,200′dür. Harekatta hem müttefiklerden hem de Alman tarafından yaklaşık 15 bin asker hayatını kaybetmiştir.

12. Normandiya çıkartması II. Dünya Savaşının kaderini belirlemiştir. Normandiya çıkarmasının ardından Fransa’nın içine doğru ilerleyen müttefik güçleri Nazi’lerin batıda ciddi güç kaybına uğramasını sağlamıştır.