Dünya basınının bir numaralı dündemi: Suriye! Müdahaleye adım adım

Cumartesi, 31 Ağustos 2013 15:45

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot/Özel – Suriye’de Çarşamba günü Şam yakınlarında gerçekleşen ve BM’e göre 1000 kişinin ölümüne neden olan sivillere yönelik kimyasal silahlı saldırı ABD’nin ve tüm dünyanın “kırmızı hatlarını” aşan son nokta oldu.

Kimyasal silahların etkisi ile hayatını kaybedenlerin görüntüleri tüm dünyayı şok ederken, aynı zamanda da uzun bir süredir kimyasal silahlar kullanıldı mı, kullanılmadı mı sorusuna da cevabı arandı. ABD Başkanı Barack Obama perşembe günü yaptığı açıklamada kimyasal silahların Esad rejimi tarafından kullanıldığına emin olduklarını söyledi. İstihbarat ile ilgili detay vermeyen ABD’nin yapmayı planladığı Suriye müdahalesi dünya basının günlerdir birinci maddesi.

ABD:

Amerikan medyası Suriye’ye yapılması planlanan müdahaleye oldukça temkinli yaklaşıyor. ABD medyası 2003 yılında gerçekleşen Irak işgalinden alınan acı dersleri unutmak istemiyor. Bir yandan Suriye’ye yapılacak olası bir müdahalenin tıpkı Irak’ın işgalinde olduğu gibi BM kararı olmaksızın gerçekleşen bir askeri müdahale olmasından son derece rahatsız olurken, bir yandan da Fransa ve Almanya’nın verdiği desteği çok önemsiyor. Irak’ın işgali sırasında Fransa, Almanya ve Rusya’nın birlik olup kendine karşı çıkmasına karşın bu defa Suriye konusunda Fransa ve Almanya’nın desteğini alıyor olmasına da sık sık dikkat çekiliyor. Son yapılan kamuoyu araştırmalarına göre ABD halkının %60’i Suriye müdahalesini istemese de, ana akım ABD basınında Suriye müdahalesi ihtimali sert bir muhalefet ile karşılaşmıyor.

İngiltere:

İngiliz basınında müdahalenin aceleci olunduğu söylenirken Tony Blair’in 2003 yılında Irak savaşına destek vermiş olması hatırlatılıyor. Irak’ta olduğu iddia edilen ancak varlığı asla kanıtlanamayan kitle imha silahlarının peşinde İngiltere’yi Ortadoğu’da anlamsız bir savaşa sürükleyen acele bir karardan korkuluyor. İngiltere İşçi Partisi’nin ve BM kararı olmadan Suriye’ye müdahale etmeye itiraz etmesi ve hükümeti desteklemeyeceğini söylemesi olumlu karşılanıyor. İngiliz basını olası müdahalenin sonuçlarını öngörmeye çalışıyor ve Suriye yönetiminin tehditlerine yer veriyor. İngiliz basını da ABD basını gibi olası Suriye müdahalesine temkinli yaklaşıyor. “Irak ile benzerlik ürkütücü ama aynı zamanda yanıltıcı” başlıklı Financial Times makalesinde olduğu gibi, müdahalenin amacı ve risklerine gerçekçi yaklaşmaya gayret ediyorlar.

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu müdahale planının Rusya tarafından bloke edilmesinin ardından İngiltere İşçi partisi lideri Ed Miliband de BM’in araştırması tamamlanmadan askeri müdahaleye destek vermeyeceğini söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ise araştırmanın 4 günde tamamlanacağını söylüyor. İngiltere’deki Suriye müdahalesi üzerinden yapılan siyasi çekişme, ve BM’in araştırmasına devam etmesi nedeni ile askeri müdahale Salı gününe sarkıyor. Miliband BM’lerin onayı olmadan müdahaleyi kabul etmemesi ve aceleci davranmaması sol görüşlü gazetelerce “Miliband, hem Cameron’un hem de Obama’nın karşısında güçlü durdu” şeklinde yorumlanıyor.

Avrupa:

Aynı temkinli duruş kıta Avrupa’sı basınında da gözleniyor. Sol görüşlü Le Monde gazetesi müdahalenin yol açacağı risklere yer verirken anti emperyalist sloganların şimdiden sosyal medyada öne çıktığını söylüyor.

İsrail:

Suriye’deki çatışmayı kendine tehdit olarak gören İsrail’in solcu seküler Haaretz Gazetesi Suriyeliler’in sesine kulak veren ve ülkedeki vahşeti anlatan haberler ile müdahalenin aciliyetini vurguluyor. Tam zıt görüşlü Jerusalem Post ise Suriye müdahalesi konusunda Haaretz ile hemfikir. Obama’nın nihayet harekete geçtiğini söylüyor.

Rusya:

Rus haber kanalı Russia Today olası Suriye müdahalesinin risklerini ön plana çıkarırken ABD’nin rejime saldırmasının El Kaide’ye yarayacağını söylüyor. Rusya Suriye müdahalesi için bakanlar düzeyince menfi açıklamalar yapsa da Putin sessizliğini konuyor. Putin’in sessizliği “müdahaleye evet” olarak yorumlanıyor.

İldem Wilson

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ