Dünya basını Gözde Kansu olayını nasıl yorumladı?

Perşembe, 10 Ekim 2013 16:33

gozde-kansu-veliaht_640

Oyuncu ve sunucu Gözde Kansu’nun ATV’deki yarışma programında giyindiği dekolte elbise yüzünden işine son verilmesi tartışması Türkiye’de tüm hızıyla devam ederken bugün dünya medyası da Gözde Kansu olayını konuştu.

İngiliz gazetesi Independent, haberi ilk sayfadan ‘top story’ olarak verirken, Hüseyin Çelik’in Gözde Kansu’nun dekolte elbisesi ile ilgili “Biz [AKP] kimsenin kıyafetine karışmıyoruz ama bu çok fazla. Bu kabul edilemez” sözlerine yer verdi. AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik’in daha sonra yaptığı “ben eleştirimde isim vermedim” açıklamasını da habere ekleyen Independent, gazetenin Twitter hesabından ise haberi “İşte sunucuya işini kayebettiren elbise” başlığı ile verdi.

İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mirror ise Gözde Kansu haberinde “Türkiye çoğunluğu Müslüman bir ülke ama laik bir anayasası var” bilgisine yer verdi. Daily Mirror ayrıca Türkiye’nin bölgedeki diğer Müslüman ülkelere göre daha az tutucu olduğunu vurgularken “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin laik geleneğini korumak isteyen liberaller tarafından ülkeyi İslamcılaştırmak ile suçlanıyor” dedi. Daily Mirror’un haberinde ayrıca “Adalet ve Kalkınma Partisi sosyal olarak tutucu olsa da, Batı yanlısı ve Amerikan yanlısı bir siyasi parti” bilgisi de yer aldı.

Daily Mail gazetesi Gözde Kansu’nun çok sayıda fotoğrafına ve Hüseyin Çelik’in “kabul edilemez” açıklamasına yer verirken “Adelet ve Kalkınma Partisi’nin geçmişinde İslam geleneğinin etkisi olsa da AKP resmi olarak dini ideoloji yerine ‘konservatif demokrasiyi’ benimsedi” dedi.  Daily Mail haberde ayrıca “AKP’nin Türkiye’de batı yanlısı, Amerikan yanlısı, AB üyeliği savunucusu olduğu imajı var” yorumu yaptı.

Uluslararası haber sitesi Huffington Post ise Gözde Kansu’nun dekolte kıyafeti nedeni ile Adalet ve KalkınmaPartisi’nin şikayeti üzerine kovulduğunu yazdı. Hüseyin Çelik’in sunucunun kıyafetini isim vermeden eleştirdiğinin belirtildiği haberin başlığı ise “Türk sunucu Gözde Kansu derin dekoltesi nedeni ile kovuldu” şeklinde oldu.