Dövme Kraliçeleri, Hayalgücü ve Bir Tutam Acı….

Çarşamba, 24 Eylül 2014 16:32

Günümüzün yükselen trendi dövme, Anadolu’da eskiden bedenin süslenmesinden öte kötülüklerden korunmak, şans ve bereket için yapılırdı. Dövmenin tarihi ise M.Ö 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Kızılderililer, eski Mısır, Kazak ve Kırgız Türklerinde sıkça görülen dövme kültürü günümüzde ise artık moda olarak yapılıyor. Ünlü isimlerden sokaktaki vatandaşa kadar artık hemen hemen herkesde görülen dövmenin kültürünü ve son trendlerini 3. İstanbul Tattoo Convention kapsamında Türkiye’ye gelen Dövme Kraliçesi Alice la Douce ve dövme sanatçısı Cüneyt Kolata ile Dipnot Tablet için konuştuk.

Hazırlayan: Rabia Çelik

40’tan Fazla Dövmem Var 

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Alice, Berlin’de yaşıyorum. “Tattoo Model” olarak çeşitli markaların marka yüzü olarak fotomodellik yapıyorum. Daha önce İstanbul’da hiç bulunmadım. Çok gelmek istiyordum; İstanbul’a gelişimin üzerinden daha bir gün bile geçmedi ama hayal ettiğimden çok daha büyüleyici geldi bana.

Dövme Kraliçesi olmak nasıl bir durum?

İlk kez Berlin Tattoo Convention kapsamında yapılan Dövme Kraliçesi yarışmasına katıldım ve birinci oldum. Bu yarışma benim hayatımda çok şeyi değiştirdi. Yarışma sonrası tüm Avrupa’da dağıtımı yapılan büyük dövme dergilerinde geniş kapsamlı röportajlarım yayınlandı ve sonrasında bir çok markadan katalog çekimi, dizilerde ve kliplerde oyunculuk teklifleri almaya başladım. Her projede yer aldıkça başka teklifler geldi, bir de baktım tek işim bu olmuş. Benim için inanılmaz ve hiç aklıma gelmeyen bir gelişme oldu. Yarışmaya katılırken tek maksadım eğlenceli zaman geçirmekti. Birinci olduktan sonra tüm hayatım değişti. Benim için hala yaşadıklarım rüya gibi geliyor.

alice2İlk dövmeniz neydi? Şu anda kaç tane dövmeniz var?

İlk olarak tribal bir dövme yaptırmıştım. Şu an tam olarak kaç tane dövmem var bilemiyorum ancak 40’tan fazla olduğunu söyleyebilirim. Dövme yaptırmaktan çok keyif alıyorum ve sanırım İstanbul’dan ayrılmadan birkaç yeni dövmem olacak.

alice5En sevdiğiniz dövmeniz hangisi?

En çok Golden Arrow’un Sanatçılarından Okan Uçkun’un yaptığı Dotwork tarzında bacağımın arkasında bir dövmem var o benim için çok farklı. O dövme ile Berlin Tattoo Convention’da yarışmada derece aldı, benim için çok heyacan verici oldu. O dövmemi çok seviyorum.

Keşke yaptırmasaydım dediğiniz bir dövme var mı?

Yok, yaptırdığım bütün dövmelerin bir hikayesi var benim için. O yüzden hiç pişman olduğum bir dövmem yok. Dövme çok düşünülerek yaptırılması gereken birşey, iyice düşünüp taşınıp yaptırmak gerekir.

Sizce en dikkat çekici olan dövmeniz hangisi?

Boynuma yaptırdığım dövme çok dikkat çekiyor sanırım. Ama kadınlarda dekolte bölgesine ve ayak bileğine yapılan dövmeler hem çok dikkat çekiyor, hem de çok yakışıyor.

Söyleşilerin tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play