Dövme gibi bilgisayarlar mı geliyor?

Cuma, 10 Ekim 2014 10:28

Geleceğe dair en emin olunan şeylerden biri, teknolojilerin giyilebilir olacağı. Apple ve Samsung bileği düşünürken,

gh1Google yüzü düşünüyor.

gh2Bazı bilim adamları ise tıpkı ‘deri’ ya da ‘dövme’ gibi insanların bir parçası haline gelecek bilgisayarlar yaratmak peşinde.

gh3Peki bu bilgisayarlar ne işe yarayacak?

Koşuya çıkmadan derinize bu mikro bilgisayar yerleştiriyorsunuz ve döndüğünüzde telefonunuzda kaç km koştuğunuz, kalp atışlarınız, kaç kalori harcadığınız gibi detayları girili halde bulabiliyorsunuz. Ya da hangi deodorantın size uygun olduğunu bulmaya çalışırken derinize yapıştırdığınız mikro bilgisayar ne kadar terlediğinizi hesaplayıp bu kararınızda size yardımcı oluyor.

gh4En çok kullanılabileceği alan ise sağlık. Parkinson hastalarının hareketlerini, vücuttaki su kaybını takip edecek mikro bilgisayarlar üretilmeye çalışılıyor.

Bu mikro bilgisayarların şekilleri ise gerçekten çok değişik. Chicago Sanat Okulu’ndan Anke Loh diyor ki, ‘Öyle çıkartmalar (mikro bilgisayarlar) var ki ne işe yaradığını umursamadan sadece yapıştırmak istiyor insan.’

Bu derecede insana yakın temastaki mikro-bilgisayarların kafalarda yarattığı en büyük soru işareti amacından farklı kullanılırsa yaratacağı gizlilik sorunu ile ilgili.

Kaynak: Ny Times