“Dövizli askerlikte bedel düşecek”

Salı, 25 Haziran 2013 09:33

bulent-arinc25.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dövizli Askerlik Müjdesi

Arınç dövizli askerlikle ilgili bir soruya “Evet bedel düşürülecek. Hükümet olarak bu müjdeyi verebiliriz.” dedi.

Gezi Parkı eylemleri ile ilgili konuşan Arınç, polis kurşunu ile öldüğü belirlenen Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili “Olayın gidişatına göre, kendisini koruma amaçlı bir eylem olduğu mahkeme tarafından tespit edilebilir” ifadesini kullandı.

Arınç’ın konuşmalarından ana başlıklar şöyle:

“10 Güne Açıklarız: Bedel Düşecek”

Bu konuda beklenti içen vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim. Bu bedelin 10 bin Avro üzerindeki bedelin yüksek olduğu, ödenmesinde güçlük çekildiği talepleri 4 ay öncesinden Bakanlar Kurulu’na gelmişti. Sayın Başbakanımızın yaptığı toplantılarda en az 2025 kişiye söz vermek suretiyle bu konuda ne düşündüklerini ifade etmelerini istemiştir. Bu konu bugün de görüşüldü. Taleplerin haklı ve makul olduğuna karar verildi. Milli Savunma Bakanımız, Maliye Bakanımız ve Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ biraraya gelerek önümüzdeki 1 hafta 10 gün sonra bu yurttaşlarımızın bu bedelin düşürüleceği haberini vereceğiz. Evet bedel düşürülecektir.