Dört eski bakan ve çocuklarının tapeleri imha edilecek

Salı, 6 Ocak 2015 09:48

TBMM Soruşturma Komisyonu, dört eski bakana yönelik operasyon sonrası ortaya çıkan ve bakanların çocuklarıyla yaptığı konuşmaların yer aldığı tapelerin imha edilmesine karar verdi.

BBC Türkçe’ye konuşan Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Komisyon’da dört eski bakan ile çocukları arasındaki konuşma tapelerinin silinmesi kararı alındığını söyledi.

Aksünger, “Yasal olmadığını söyledik ama bu kararı aldılar. Resmi dosyalar içerisinde imha yapacaklar. Bu karar da beşe karşı dokuz oyla alındı. Bunların amaçları tapeleri ortadan kaldırmak diye çok önce söylemiştik” şeklinde konuştu.

Aksünger’in iddialarını yönelttiğimiz Komisyon Başkan Yardımcısı ve AKP Bartın milletvekili Yılmaz Tunç ise, tapelerin silineceği kararını doğruladı.

Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince dinlemesi yasak olan kişiler olduğunu belirten Tunç, “Bunlar baba, oğlu ve eşler arasındaki konuşmalardır. Eğer bunlar dinlenmişse bunların belli süre içerisinde imha edilmesi gerekir” dedi.

‘Delil karartma söz konusu değil’

Bu konuşmaların dosyaya konamayacağını kaydeden Komisyon Başkan Yardımcısı “Ancak bunlar maalesef hukuka aykırı bir şekilde konmuş. Biz bunları gördük. Görünce imha etme görevi bize düşüyor. İmha etmediğimiz zaman Türk Ceza Kanunu’na göre de hapis cezası var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBC Türkçe