Doping Yapmadan Haber Olmanın İmkanı Yok

Pazar, 22 Kasım 2015 18:26

Dipnot Tablet spor yazarı Erdi Aydemir, Türk sporcularını dopinge iten sebepleri farklı bir açıdan ele alarak, haber olmak ve tebrik edilmenin bir sporcu için ne kadar önemli olduğuna değindi.

Profesyonel kariyerime bir spor gazetecisi olarak başladım. Sürekli Avrupa futbolu güzellemeleri yapan neslin bir üyesi olsam da daha çok pis konulara daldım. En çok küfür yediğim, tehdit edildiğim dönem de 3 Temmuz iddianamesini derinlemesine irdelediğim dönemdi.

Daha sonrasında spor gazetecisi olmanın hayat amacım olmadığına karar verdim. Çünkü bu işi Uğur Meleke, Ahmet Ercanlar, Ali Ece, Ercan Güven, Kaan Kural, Mert Aydın ya da Murat Ağca seviyesinde yapamayacağımı anladım. Eğer onlar kadar iyi olamayacaksam bu işi yapmamalıydım.

Sonrasında PR sektörüne geçtim. Artık haberi yazan değil, yazdığı basın bültenini haber yaptırmak için canını dişine takan insanların tarafındayım. Bir basın bültenini gazetelere, televizyonlara ya da internet sitelerine sokmanın ne kadar zor olduğunu anladım. Çünkü ben de gazeteciyken PR ajanslarından gelen basın bültenlerini okumazdım bile. Şimdi ben de yazdığı basın bültenleri okunmayan taraftayım.

Amatör sporcunun PR ajansı çalışanında ne farkı var?

Spor sayfalarına haber sokmakta çok zorlanan biri olarak amatör sporcuların haber olmak için ne kadar zorlandığını gayet iyi anladım. Çünkü ne yaparlarsa yapsınlar sadece spor sayfalarının haber kutucuklarında yer alıyorlar.

Ancak olimpiyat, dünya da Avrupa şampiyonu olduklarında manşet olabiliyorlar. Ancak bu sayede yaşadıkları şehrin kahramanlarından biri olabiliyorlar. Ancak bu sayede yaptıkları sporun önder figürlerinden biri olabiliyorlar.

Haliyle bu sistem de başarı için ne yaparsan mubahtır anlayışına doğru itiyor bu ilgi göremeyen insanları.

Amatör sporcu olursan ne araban ne de evin olur…

Ülkemizde garip garip paralar kazanan futbolcuların, eşlerine garip garip fiyatlarda arabalar aldığını görüyoruz. Peki ülkemizi düzenli olarak Milli formayla temsil eden, düzenli olarak katıldığı turnuvalarda podyuma çıkan ne kadar para kazanıyor biliyor musunuz? İstanbul’da 5 gece üst üste dışarı çıkıp ortalama bir yemek yiyip üstüne de bir kafeşantanda kahve içerse ayın sonunu göremez. Üstelik bu hesaba yol paraları ve yaptığı spora göre ekipman giderleri dahil değil.

Peki amatör sporlarda para kazanmak için ne yapmak gerekiyor? Spor Bakanlığı yönetmeliklerine göre başarılı olmak ve mebzul miktarda Cumhuriyet Altını kazanabilirseniz ve belli bir süre doping testleriniz pozitif çıkmazsa, 40 yaşınıza kadar ortalama bir hayat yaşayabilirsiniz. Bu kompozisyona bakarak sporcuların sadece ahlaksızlıkları nedeniyle mi dopinge başvurduklarını düşünüyorsunuz?

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 243. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play