#DontJudgeMe (#BeniYargılama)

Çarşamba, 15 Temmuz 2015 14:08

Twitter ya da Instagram’da DontJudgeMe hashtag’ini aradığınızda karşınıza binlerce Vine videosu çıkıyor. Sosyal medyada dünya çapında body positive adı verilen ve insanların bedenlerini pozitif bir gözle görmeleri için yapılan çok sayıda kampanya var. Medya ve reklamlar aracılığı ile maruz kaldığımız mükemmel beden propagandasına karşıt olarak, sosyal medyadaki body positive kampanyaları insanların bedenlerinin dergi kapaklarında ve reklam afişlerinde gördüğümüz gibi olmadığını hatırlatıyor. Bu kampanyalar insana ait kusur olarak nitelendirdiğimiz pek çok özelliğin aslında herkeste olduğunu ve bunun doğal olduğunu anlatmaya çalışıyor. Bazen ise sosyal medyada birden patlayan ve milyonlara yayılan bu kampanyalar amaçladıkları mesajı vermekte başarısız olabiliyorlar.

Bunlardan biri en son geçtiğimiz günlerde yaşandı. DontJudgeMe yani beni yargılama hashtag’i ile başlatılan ve birbirimizi kusurlarımız ile yargılamamamız gerektiğini anlatmayı amaçlayan kampanya ters tepti. DontJudgeMe etiketinde paylaşılan videolarda dünyanın hemen her köşesinden milyonlarca genç yüzlerini makyajla sivilceli, tek kaşlı ve tüylü hale getirip dişlerine de tel ya da çürük efekti veriyorlar. Daha sonra herhangi bir krem sürüp bir elleri ile kamerayı kapatıp hop diye değişiyorlar. İnanılmaz değişimin ardından kusursuz yani sivilcesiz, kılsız, tüysüz, bembeyaz ve düzgün dişli bir görüntüye kavuşan gençler Twitter etiketi ile #DontJudgMe yani beni yargılama diyor. İşte tam da burada mesaj yerini bulamıyor.

Sosyal medyada pek çok kullanıcı inanılmaz şekilde yayılan ve bu kampanyanın aslında dişinde tel olan, sivilcesi olan belki tek kaşlı ya da yüzü tüylü olan gençleri aşağıladığından şikayet ediyor. Body positive kampanyalarının kusur dediğimiz özelliklerle dalga geçmediğini, aksine onları kabullendiğini savunanlar #DontJudgeMe kampanyasını saçma buluyor.

Fakat bu eleştiriler şimdilik kampanyayı yavaşlatamadı. Çılgın bir hızla yayılan videoları #DontJudgeMe etiketi ile Twitter’da arattığınızda sonu gelmez ve her an yenisi eklenen bir Vine listesi karşınıza çıkıyor. Videolar gerçekten de bağımlılık yapıcı. Bir anda gerçekleşen fiziksel değişim merak uyandırıyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 225. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play