Dönence’de bu hafta: “Nasıl Bir Müzik Yapmak İstiyorum?”

Cuma, 3 Nisan 2015 15:28

Akın Eldes, Bulutsuzluk Özlemi’nden ayrıldıktan sonra nasıl müzik yapmak istediğini sorar kendi kendine.

Önce üç kişi, bas-davul-gitar…

Daha sonra iki kişi…

Ve ulaşılacak en üst seviye bir kişi, yani tek başına…

“Tek Başına” yakında Ada Müzik’ten yayınlanacak olan kendisinin tek kişilik albüm çalışmasının ismi. Gitarı, pedalları ve sahnede bir kişiden oluşan kalabalık bir orkestra:

Akın Eldes “Tek Başına”

Akın Eldes, 1962’de Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğmuş bir müzisyen, iyi bir gitarist. Müziğe mandolin ve flüt çalarak başlamış. Lise yıllarında gitar çalmaya başlayan Eldes, 1980’den itibaren “E-5”, “Painted Bird”, “Asım Can Gündüz”, “Çapkınlar” gruplarında ve 1986 ilâ 2000 yılları arasında “Bulutsuzluk Özlemi”nde yer aldı. 2000 yılından sonra çeşitli gruplarla sahneye çıktı ve albüm kayıtlarında bulundu. 2006 yılından beri de Pinhani grubu ile birlikte çalıyor ve albüm çalışmalarında yer alıyor. 35 yıllık müzik kariyerinde neredeyse hiç boş durmayan Akın Eldes, bugüne kadar kendi müzikal bakışını anlatan altı solo albüm yayınladı ve bir yenisini daha bizlerle paylaşmak için gün sayıyor.

Akın Eldes’le solo kariyerini, tek başına performans sergilediği, kayıtları tamamlanan ve yakın bir zamanda yayınlanmasını beklediğimiz yeni albümünü konuştuk. Kısa kısa her şeye değinmeye çalıştık. Onu bazılarınız “Bulutsuzluk Özlemi”nden, bazılarınız “Pinhani”den tanıyor. O her zaman Türkiye’de ilk akla gelen gitaristler arasında yer aldı. Melodik zenginliği onun en güçlü yanı. Bu kadar sevilmesinde mütevazı kişiliğinin de önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. İsterseniz sözü hiç uzatmadan Akın Eldes’e bırakayım, hep birlikte onu ve güzel müziğini daha yakından tanıyalım…

* * *

Akın Eldes’le yaptığımız bu güzel söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 211. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play