Dönence’de bu hafta: Microtonal Guitar Duo

Cuma, 10 Temmuz 2015 15:50

Microtonal Guitar Duo” dünyadaki ilk ve tek mikrotonal gitar ve perdesiz gitar ikilisi. İkilinin Kalan Müzik’ten çıkan yeni albümünde Anadolu halk ezgilerinden caz tınılarına, klasik müzikten film müziğine kadar birçok türden örnekler bulunuyor. Perdesiz gitar ve mikrotonal gitarın birlikteliğiyle “çoksesli makamsal müzik” alanında özgün örneklerin yer aldığı bu albümde Türk, Kürt, Ermeni ve Gürcü halk ezgilerinin yanı sıra, Eric Satie, Frédéric Chopin, Charlie Haden gibi klasik ve caz bestecilerinin eserleri de bulunuyor…

Microtonal Guitar Duo, 2011 yılında Tolgahan Çoğulu ve Sinan Cem Eroğlu tarafından kuruldu. İkili şimdiye kadar Saraybosna Gitar Festivali, Portekiz Santo Tirso Gitar Festivali, Berlin Sanat Üniversitesi, İsveç Eric Sahlström Enstitüsü gibi birçok festival ve üniversitede konserler verdi.

Tolgahan Çoğulu’nun 2008 yılında İTÜ’de doktora yaparken tasarladığı mikrotonal gitar, 2014 yılında Amerika’daki Georgia Tech Üniversitesi’nde düzenlenen “Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Yarışması”nda 85 çalgı arasından birincilik ödülünü aldı. Çoğulu, bugüne kadar “Atlas” ve “It Takes Two” adlı iki albüm yayınladı. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Doçent olarak görev yapmaktadır.

R-DIGIPAC- MICROTONALSinan Cem Eroğlu, perdesiz gitarın yanı sıra kaval, gitar ailesi, kopuz ve altı telli bağlama çalmakta ve bu enstrümanlarla sayısız albüme, dizi, film ve reklam müziklerine, ulusal ve uluslararası konserlere eşlik etti. Almanya, İsveç ve Hollanda’da “Türk Müziği ve Perdesiz Gitar” konulu atölye çalışmaları yaptı. Erkan Oğur ile Mezzo ve BBC Radio 3’te çaldı. “Tesadüf” ve “Ocak” isminde iki solo albüm yayınlayan Eroğlu, Akın Eldes ile “Hane-i Akustik” adlı albümü yayınladı. “Secret of İstanbul” ve “Ethnicharmony” compilation albümlerinde de birer single yayınlamıştır.

Bu hafta sizleri bu iki kıymetli müzisyenin bir araya gelmesiyle kurulan “Microtonal Guitar Duo” ile tanıştırmak ve icra ettikleri müzikler eşliğinde farklı bir yolculuğa çıkarmak istiyorum. Hem de aslında hiç de yabancısı olmadığınız müzikler eşliğinde…

* * *

Tolgahan Çoğulu ve Sinan Cem Eroğlu ile yaptığımız müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 225. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play