Dönence’de bu hafta: Mavisakal yeniden bir araya geldi

Perşembe, 16 Temmuz 2015 22:37

“Vakti geldi! Bu kadro bundan 18 yıl önce, 1997’de Temmuz ayında stüdyoya girip “Kan Kokusu” albümünü kaydetmişti. O zaman aramızda Andy Wand de vardı. Andy şimdi ailesiyle yurtdışında yaşıyor. Kadroya Sinan Tansal dahil oldu. Bugün ‘Deneyevi’nde uzun bir aradan sonra yeniden kayıtlar için çalışıyor olacağız. Bu sefer yanımızda klavyeli çalgılarda İlkay Özboyar ve bas gitarda Emre Altaç da olacak. Süreci Instagram sayfamızdan paylaşıyor olacağız. Bu arada, herkese mutlu bayramlar…” (15 Temmuz 2015) #MVSKL2015

1980’de Tarsus Amerikan Lisesi’nde Kaan Altan, Murat Tümer ve Tibet Ağırtan tarafından ECHO’83 adıyla kurulan grup 1984 yılında MAVİSAKAL adını aldı.

1992’de “Çektir Git” adlı ilk kasetini piyasaya veren MAVİSAKAL, 1993’de “Mavisakal 2”yi piyasaya sürerek kısa sürede “Şaşkın” ve “Çektir Git” adlı şarkılarıyla listeleri zorlamaya başladı. Bunun üzerine kasetin yapımcısı Uzelli “Mavisakal 2”yi cd olarak piyasaya sürdü. Bu aynı zamanda yayımlanan ilk Türk rock cd’si oluyordu. MAVİSAKAL, 1993 yılında “Camel Rhythm” turnesiyle tüm Türkiye’yi dolaştı.

Dört senelik bir sessizliğin ardından bu kez Kaan Altan, Murat Tümer, Genç Osman Yavaş ve Andy Wand’dan oluşan kadrosuyla, yapımlarını TÜMER&TÜMER’in gerçekleştirdiği, 1997’de yayınlanan “İki Yol” single’ı ve 1998’de yayınlanan “Kan Kokusu” albümü ve bunu takiben Doritos sponsorluğunda gerçekleşen “Kan Kokusu” turnesi, geçen yıllar içerisinde yurtiçinde verdiği sayısız konserler, katıldığı ulusal ve uluslararası festivaller, 1997’de “Status Quo” grubunun konuğu olarak gittikleri Londra Wembley Arena’da verdikleri konserler ile geniş kitlelerce tanınarak bir Türk rock kültüne dönüşen MAVİSAKAL, 2000 yılında bir kez daha sessizliğe gömüldü.

mavisakal022006 yılı Haziran ayında, grubun kurucu üyelerinden Murat Tümer (davul) ve Tibet Ağırtan’a (vokal/gitar) ek olarak Taylan Dedeoğlu (gitar) ve Batur Yurtsever’den (bas gitar) oluşan kadrosuyla yeniden canlanan MAVİSAKAL gelecek albümün habercisi olarak internet üzerinden ücretsiz yayınladıkları “Son..Ki..5..10” single’ı ve bu single’ı takip eden bir tanıtım turnesi sonrası yayınlanan “Yeni…den!” adını verdiği dördüncü stüdyo albümüyle sessizliğine son verdi. Bir yıl boyunca konserler veren bu kadro 2007 sonunda konserleri durdurduklarını açıkladı.

MAVİSAKAL, yedi senelik sessizliğin ardından bir açıklama yaparak “İki Yol” ve “Kan Kokusu” albümlerini yapan Kaan Altan, Murat Tümer ve Genç Osman Yavaş’lı kadronun yeniden biraraya geldiğini duyurdu. Yeni kadroda gruba vurmalı çalgılarda Sinan Tansal da katıldı.

Birlikte en son konserlerini 1998’de veren Kaan Altan, Murat Tümer ve Genç Osman Yavaş üçlüsü, tam 16 yıl sonra, 8 Mayıs 2015 akşamı Garaj İstanbul’da düzenlenen “Tolga Akyıldız’la %100 Açık Sahne”de MAVİSAKAL hayranlarıyla buluştu. 16 yıl aradan sonra verdikleri bu ilk konserde bas gitarda Mehmet Şenol Şişli yer aldı. MAVİSAKAL’ın albüm kayıtlarında ve 9 Ağustos’da Seferihisar’da verecekleri konserde bas gitar’da Emre Altaç ve klavyeli çalgılarda İlkay Özboyar yer alacak.

#MVSKL2015 turnesine Eylül ayında başlayacak olan MAVİSAKAL yaz aylarını yeni şarkı kayıtları ve 2 özel performansla geçirmeyi planlıyor.

İsterseniz sözü hiç uzatmadan MAVİSAKAL ile yaptığımız, sohbet esnasında ve sonrasında çok heyecanlandığım söyleşimize geçelim. Yeni albümlerini sabırsızlıkla bekliyorum…

* * *

MAVİSAKAL ile yaptığımız müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz. Hepinize iyi bayramlar!

Dipnot Tablet’in 226. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play