Dönence’de bu hafta: KES “Kamlama”

Cuma, 24 Nisan 2015 15:01

KES grubunun “Kamlama” adını verdiği, hücum kayıt şeklinde kaydedilen albüm belki bir ayin, belki de müziğin büyüsü ve progresif müziğin ülkemizdeki kilometre taşlarından biri olmaya aday. Gitarda Emre Kula, basta Cenk Turanlı ve davulda Mehmet Demirdelen’in birlikte uyumlu ve ruha dokunan icrası da takdire şayan. Bu enstrümantal albümün tadına tam varabilmek için sesi biraz açmanız gerekecek…

“Kes,İstanbullu bir enstrümantal-progresif-rock grubu, ama hepsi bu değil. Kes’i dinlerken Meshuggah, Metallica ve Tool gibi grupların size hissettirdiği sertliği, gücü ve enerjiyi anında alıyorsunuz. Fakat Kes’in ürettiği müziğin tanımı sadece bu benzerlikle de sınırlı değil. Albümün heyecan verici yanı, yeni ve bizden bir şeylere de sahip olması. Bu perspektiften baktığınızda Kes, son yıllarda Türkiye’de rock kulvarında çıkan en iyi şeylerden biri.

Kes01Kes’in müziğini belirleyen şey aslında grup elemanlarının kendi aralarındaki uyumdan doğan güç ve akış. Uzun süredir bir arada çalmanın ve arkadaşlığın gücü parçalara da yansıyor. Albümdeki müzisyen işçiliği ise çoğu müzisyene ‘Valla ne çaldıklarını tam anlayamadım’ dedirtecek kadar özenli ve titiz. Eğer bas, gitar ya da davul çalıyorsanız ya da bu enstrümanları dinlemeyi seviyorsanız Kamlama’yı dinlerken kendinizden geçebilirsiniz, dikkat. Albümün canlı kaydedilmesi de zaten grubun enstrümanlarına hakimiyetinin bir kez daha altını çiziyor.

Grubun hikayesi ise eski arkadaşlıklara dayanıyor. Kes, 2012 yılında Yıldız Üniversitesi Müzik Bölümü’nden sınıf arkadaşı olan Mehmet Demirdelen, Cenk Turanlı ve Emre Kula tarafından kuruldu. Kamlama, Ocak 2014’de Maslak 1024 stüdyolarında Murat Gülbay ve Cem Ömeroğlu eşliğinde canlı olarak kaydedildi. Cem Ömeroğlu tarafından mix’lenen Kamlama’nın mastering’i Selim Demirdelen tarafından yapıldı. Kapak tasarımı Şakir Kış ve Zeynep Kış tarafından yapılan Kamlama’nın ilk videosu ‘Hak’, Selim Demirdelen tarafından çekildi. Progresif ve sert müziğin hala yaşadığını ve geliştiğini görmek için Kes iyi bir fırsat.”

KES grubu ile yaptığımız müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.