Dönence’de bu hafta: İstanbul Balkonlarından Şehre Yayılan Müzik Sesleri…

Cuma, 27 Mart 2015 15:33

Dublin’li üç arkadaş tarafından kurulan BalconyTV’nin İstanbul ayağı Ocak 2015’te tekrar faaliyete geçti. “Music With A View” sloganıyla dünyaya yayılan, balkonlarda ve teraslarda çekilen müzik videolarının internette yayınlanmasıyla bugüne kadar 60 milyona yakın izlenme oranı elde eden bu oluşumu BalconyTV İstanbul’un yapımcıları Gökhan Yenileyen ve Ebru Dengiz ile konuştuk.

BalconyTV, Haziran 2006’da Stephen O’Regan, Tom Millett ve Pauline Freeman tarafından Dublin’de kurulmuş, Dublin’li bu üç arkadaşın apartmanlarının balkonunda, internette yayınlamak üzere müzik videoları çekmeleri ile başlamış her şey. Bugün “Music With A View” sloganıyla dünyaya yayılan BalconyTV için 60’tan fazla şehirde, balkonlarda ve teraslarda müzik videoları çekiliyor ve internette yayınlanıyor. BalconyTV’ye konuk olmuş dünya çapında ünlü isimlerden birkaçını burada sayalım: Jessie J, Zaz, Kimbra, Nouvelle Vague, Biffy Clayro, Ed Sheeran, The Script, Mumford and Sons, Dub FX, Earth, Wind and Fire, Of Montreal… BalconyTV, bugüne kadar 60 milyona yaklaşan izlenme oranı başarısı yakalamış.

Donence13_BTV042011 yılında ilk kez İstanbul çekimlerini yapan BalconyTV’de, The Away Days, Selin Damar, Nada, 123, On Your Horizon, Peyk gibi isimlerin performansları yer almış, ancak 2013’te çeşitli nedenlerle performanslara ara verilmişti. İstanbul, Ocak 2015’ten itibaren altı kişilik yeni kadrosuyla bu uluslararası canlı müzik platformuna tekrar dahil oldu.

BalconyTV İstanbul ekibi, yapımcılar, kameraman, fotoğrafçı, ses mühendisi ve sunucu dahil toplam 6 kişiden oluşuyor. Biz de tekrar başlayan performanslar sebebiyle BalconyTV İstanbul’un yapımcıları Gökhan Yenileyen ve Ebru Dengiz ile bir söyleşi yapmak istedik ve kapılarını çaldık. Neden bu işe kalkıştılar, BalconyTV’nin diğerlerinden farkı ne, İstanbul’un bu platformdaki önemi ne, tüm cevaplar söyleşimizde…

* * *

BalconyTV İstanbul yapımcıları Gökhan Yenileyen ve Ebru Dengiz’le yaptığımız bu güzel söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Hazırlayan: MAHMUT GÜLEÇ

Dipnot Tablet’in 210. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play