Dönence’de bu hafta: CEZA “Suspus”

Cuma, 5 Haziran 2015 16:20

“Bilgin, Clark Kent gibi biri aslında, Superman de Ceza olmuş oluyor baktığınız zaman, o şekilde tarif edebilirim” diyor gerçek ismiyle ona ilk sorumu yönelttiğimde. Bilgin Özçalkan veya hepimizin tanıdığı ismiyle Ceza; o artık Türkiye’deki yeni kuşak rap’çilerin Bilgin abisi. Kendi deyimiyle “en iyi albümüm” dediği ve “Suspus” adını verdiği beşinci solo albümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İddialı bir kliple müzikseverlerin karşısına çıkan müzisyen beş yıllık sessizliğini bozmuş oldu…

CEZA’nın, merakla beklenen beşinci solo albümü geçtiğimiz günlerde “Suspus” adıyla Esen Müzik tarafından yayınlandı. Rap müziğinin Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri olan Ceza (Bilgin Özçalkan), “Suspus”un stüdyo çalışmalarını Mart ayında tamamlamıştı. 13 yeni parçadan oluşan albümün kayıtları Alper Erinç, Himalaya Sound ve E.D. stüdyolarında yapılmış. Albümde Cahit Berkay’dan ve Giorgio Moroder’ın Oscar ödüllü film müziği “Midnight Express”ten alınan sample’lar, Rokabeat’in yazdığı beat’lerin yanı sıra Kostas Triandafilidis, Fotios Stefos, Da Poet ve İsmail Genç’in müzikleri kullanılmış. Albümde bir de Sansar Salvo düeti yer alıyor.

B_ceza03“Suspus”un müzik yönetmenliğini de üstlenen Ceza, düzenlemeleri Buğra Kunt ile birlikte yapmış. Albümün yapımcılığını Oktay Bakırcıoğlu üstlenirken fotoğraf çekimleri Atıf Ülkü, grafik tasarım çalışmalarıysa Emre Köşker tarafından yapılmış.

“Suspus” adlı parçaya çekilen albümün ilk video klibi de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yönetmenliğini Ferit Katipoğlu’nun, yapımcılığını ise Murat Pekin ve Eyüp Kırbaş’ın üstlendiği klibin görüntü yönetmenliğini Serkan Güler, sanat yönetmenliğini de Kaan Güreşçi üstlenmiş. Klibin yapım, çekim ve post prodüksiyon hizmetleri ise Autonomy Film şirketi tarafından sağlanmış. 300 kişilik set ekibiyle birlikte, dört günde tamamlanan video klip kısa süre içerisinde 2 milyondan fazla izlendi.

Önümüzdeki günlerde plak olarak da yayınlanacak olan albüm vesilesiyle Bilgin Özçalkan’la keyifli bir söyleşi yaptık. Karşınızda rap’çilerin Superman’i Ceza!

* * *

CEZA ile yaptığımız bu müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 220. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play