Dönence’de bu hafta: Bu Şarkılar “Sen Duy Diye” Yazıldı!

Cuma, 6 Mart 2015 15:37

TAMER SAĞIR’ın sekiz şarkıdan oluşan Sen Duy Diye adlı ilk albümü yayınlandı. Müzisyenin daha önce basılan Kırçıl ve Arabın Şeyi adlı iki şiir kitabı bulunuyor. Hayatında müzik ve edebiyattan başka bir şey bulunmayan Ankaralı müzisyenle güzel bir ilk albüm söyleşisi yaptık. Onu, eskiden birlikte müzik yaptığı rock grubu Eflatun’dan hatırlayabilirsiniz…

Tamer Sağır, 1985 Ankara doğumlu. Bir yanda klasik gitar ve pop gitar eğitimleri alırken, diğer yanda Ankara Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu’nda uzun süre korist olarak bulunmuş.

2000 yılında “Tepki” adıyla kurduğu rock grubuyla Ankara’da konserler vermiş. Bu grup 2004 yılında adını “Eflatun” olarak değiştirmiş ve katılan yeni müzisyenlerle birlikte pek çok şehirde konserler vermişler. Tamer Sağır, bu gruplarda genellikle gitar çalmış ve geri vokal yapmış.

Gruplarıyla şarkı yarışmalarına da giren Sağır, pek çok yarışmada finale kalmayı başarmış. “Sözlerin Gelir Üstüme” adını verdiği şarkısıyla 2005 yılında Bilkent Radyo’da en iyi şarkı ödülünü almış.

TamerSagirAlbumKapagi2004 yılında İstanbul’a yerleşen müzisyen, İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı’nı bitirdikten sonra “Gazetecilik” yükseklisansı yapmış.

Tam da albüm aşamasına gelen gruplarının dağılması nedeniyle bir süre müziğe ara vermiş ve edebi ürünler ortaya koymaya başlamış. BirGün, Yasakmeyve, Akatalpa, Edebiyat Ortamı, Karakalem gibi dergi ve gazetelerde şiir, öykü ve müzik makaleleri yayımlanmış.

İlk şiir kitabı “Kırçıl” 2011’de, ikinci şiir kitabı “Arabın Şeyi” 2013’te basıldı ve “Sen Duy Diye” adlı ilk müzik albümü de 2014 yılı Aralık ayında Fono Müzik tarafından yayınlandı. Bu ilk albümde 8 şarkı, aşk ve hüzün var…

Tamer Sağır, kimseye umut vadetmiyor, çünkü ona göre hüzün hayatın değişmez tek gerçeği…

* * *

Tamer Sağır ile yaptığımız bu güzel söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 207. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play