Dönence’de bu hafta: Boğaziçi’nden Dünyaya Açıldılar

Cuma, 26 Haziran 2015 16:43

Çağdaş müzik ve folklor kategorilerinde Dünya Şampiyonluğu bulunan Boğaziçi Caz Korosu, Türkiye’nin her köşesine ulaşmaya gayret ediyor. Şarkı söylemeyi çok seviyorlar. Kendilerini koro müziğini tanıtmaya, sevdirmeye adamış bir topluluktan söz ediyoruz. Her türlü imkansızlığa rağmen vazgeçmiyorlar. Masis Aram Gözbek’in şefliğinde dünya çapında birçok başarıya imza attılar. Şimdi de Avrupa’nın en büyük koro festivali Europa Cantat 2015’te Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyorlar…

Boğaziçi Caz Korosu & Masis Aram Gözbek

İlk olarak 2011 yılı Haziran ayında dikkatlerimizi çekmeyi başarmışlardı, kendilerine sponsor arıyorlardı ve metroda mini bir konser vermişlerdi. Herkes çok sevmişti bu sıradışı performansı, çektikleri klip tık rekoru kırmıştı o dönemde.

Aynı yıl, Avusturya’da katıldıkları Dünya Koro Şampiyonası’nda Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde Dünya Şampiyonu oldular. Sadece bununla da kalmadılar, o yıl Avusturya’dan 5 altın madalya ile döndüler. Sonra yine bir Haziran ayında, bu defa Gezi’de çıktılar karşımıza, “Çapulcu musun vay vay” diyerek tekrar dikkatleri çektiler, ama bu defa kendi üzerlerine değil, Gezi Parkı’nın üzerine. Bir anda milyonların gönlünde yer buldular kendilerine. Tepkilerini en iyi bildikleri şeyle, müzikle vermişlerdi.

bogazicicaz01Ekim 2014’te Fransa’da düzenlenen ve koro dünyasının zirvesi olarak kabul edilen dünyaca ünlü koro festivali Polyfollia’ya özel olarak davet edilen 11 topluluğun içinde yer alarak, bu festivalde Türkiye’yi temsil eden ilk koro olma şansını elde ettiler.

Şimdi de Macaristan’ın Pécs şehrinde düzenlenecek olan ve her üç yılda bir yapılan Avrupa’nın en büyük koro festivali Europa Cantat 2015’te Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyorlar.

Bu haftaki konuğumuz, saymakla bitmeyecek kadar çok başarılara imza atan, buraya sığdırmakta zorlandığımız, çok güzel anıları olan, ama bir o kadar da zorluklarla mücadele eden, tamamen amatör ruhla çalışmalarını sürdüren Boğaziçi Caz Korosu’nun şefi ve belki de kilit taşı olan Masis Aram Gözbek…

* * *

Boğaziçi Caz Korosu’nun şefi Masis Aram Gözbek ile yaptığımız bu müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 223. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play