Dönence’de bu hafta: “Bass Duo” Nail Yavuzoğlu

Cuma, 10 Nisan 2015 14:51

Nail Yavuzoğlu’nun iki altı telli bas gitarı üst üste çalarak hazırladığı “Bass Duo” adlı solo albümü caz dinleyicilerinin beğenisine sunuldu. Bu çalışmasında caz müziğinin doğaçlama anlayışı ile Türk Makam Müziğinin taksim anlayışını sentezleyen değerli müzisyen, hem İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın çok kıymetli bir hocası hem de Cemal Reşit Rey Caz Orkestrası’nın şefi ve müzik direktörü.

Nail Yavuzoğlu, “Bass Duo” adını verdiği albümünde zengin müzikal öğeler taşıyan Türk Makam ve Türk Halk Müziğimizin melodik ve ritmik öğelerini kullanarak çağdaş çokseslendirme tekniklerinin caz müziğine özgün melodi, armoni ve ritimler ile buluşmasını hedef edinmiş. Bunu yaparken amacı milli kültürümüzün en verimli alanlarından biri olan müziğimizin bir dünya müziği olma sürecine katkıda bulunmak ve dinleyiciyi çok sesli ancak geleneğinden kopmayan tınılarla buluşturmak olmuş.

Donence15_NailYavuzoglu02Albümün kayıtlarını kendi ev stüdyosunda tamamlayan Yavuzoğlu, mix ve mastering aşamalarında Engin ve Erdem Özyılmaz’la birlikte çalışmış. Avrupa Müzik’in ortaklarından Yavuz Asöcal tarafından yayınlanan albüm özellikle caz severlerin dikkatini çekecek nitelikte.

Caz teorisi, klasik müzik eğitimi, piyano ve Türk Müziği ses sistemi alanlarında kitapları olan Yavuzoğlu, aynı zamanda flüt ve piyano sanatçısıdır. CRR Caz Orkestrası’nda şef ve müzik direktörü olarak görev yapan Yavuzoğlu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda otuz yılı aşkın süredir ders vermektedir.

Birçok müzisyenin ve aranjörün de hocası olan değerli müzisyenle yeni albümü üzerine bir söyleşi yapma fırsatımız oldu…

* * *

Nail Yavuzoğlu ile yaptığımız bu müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 212. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play