Dönence’de bu hafta: Ayyuka “Sömestr”

Cuma, 12 Haziran 2015 16:25

Ayyuka, “Sömestr” adını verdiği üçüncü albümünü Shalgam Records etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu. İki parçada kendilerine Orlando Julius’un eşlik ettiği bu yeni albümde öncekilere kıyasla çok daha az parça var, sadece sekiz tane ve hepsi enstrümantal. Ayyuka grubu kurulduğundan beri aynı müzisyenlerden oluşuyor ve uzun yıllara yayılan bu birliktelik onların müziğine de büyük katkı sağlıyor. Sizlere yeni albümün ilk parçasıyla merhaba diyoruz…

Ayyuka, Özgür Yılmaz (vokal, gitar), Altan Sebüktekin (bas), Alican Tezer (davul) ve Ahmet Kul’un (gitar) bir araya gelmesiyle Eskişehir’de kurulmuş. Kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri 2007 yılında Voltaj Müzik etiketi ile müzikseverlerin beğenisine sunulmuştu.

İlk albümün yayınlanmasıyla birlikte birçok kulüp ve festivalde sahne alan Ayyuka, başta İstanbul olmak üzere, Berlin, Lyon, Sao Paulo gibi şehirlerin yanı sıra Jonathan Richman, R.E.M, Sonic Youth gibi grupların konserlerinin de açılışını yaptı.

ayyuka02“Kiracı Odaları” adını verdikleri ikinci albümleri ise uzun bir aradan sonra Ekim 2013’te Ada Müzik ve Shalgam Records işbirliği ile yayınlandı. Aynı albüm, 2014 yılı Haziran ayında plak olarak da yayınladı.

2014 yılında kendi stüdyolarında kaydettikleri ve doğaçlama sekiz parçadan oluşan “Sömestr” adlı üçüncü albümleri ise Mart 2015’te Shalgam Records etiketiyle dijital olarak yayınlandı. Albümün sonbaharda Avrupa’da ve Türkiye’de plak formatında yayınlanması da planlanıyor. Bu albümde Ayyuka grubuna Orlando Julius’un eşlik ettiğini de hemen hatırlatalım.

Kökleri Eskişehir’de atılan, bir grup üyesinin halen Eskişehir’de yaşadığı Ayyuka grubu bugün müzik yaşamını İstanbul’da sürdürüyor. Onlarla yaza merhaba dediğimiz güzel ve sıcak bir günde keyifli bir sohbet  yaptık. Onları sizlere tanıtmak istiyorum, onların müziğini seviyorum, güzel işler yapıyorlar…

* * *

AYYUKA ile yaptığımız bu müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 221. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play