Dönence’de bu hafta: ARS LONGA “Günler”

Pazartesi, 4 Mayıs 2015 15:22

Ars Longa şöyle diyor: “Ne yaptıysak sevgiyle yaptık.” Bu albümü sizlere sunarken tek dilekleri sevgi yaratmak. Bu albümü okul yolunda, şehir telaşında, gece dışarı çıkmadan, sabah eve dönerken dinlemenizi ve sanatın hayatı değil, hayatın sanatı taklit ettiğini hatırlamanızı istiyorlar. Albümde birbirinden güzel on şarkı var ve bu albüm son günlerde dinlediğim albümler arasında kendine iyi bir yer buldu bile…

Ars Longa, vokal ve gitarda Ali Sinan Çulhaoğlu, gitarda Uygar Çehreli, bas gitarda Berat İşçioğlu ve davulda Nihal Saruhanlı olmak üzere dört kişiden oluşuyor. İlk söyleşilerini yaptılar, radyolara çıktılar, zaten fırsat buldukça konser de veriyorlar vesaire… Dikkatinizi çekmek istediğim şey, Ars Longa’nın “Günler” adını verdiği albümde tüm şarkıların güzel oluşu, şarkıların hepsini çok seveceğinizi düşünüyorum, öyle bir albüm bu. Bu yüzden de herkesin ilgisini çekmeyi başardılar.

ArsLonga02Sözleri çok etkili bir albüm yaptılar, müzikleri tekrar tekrar dinlemek isteyeceğiniz türden ve tabii ki duru bir ses. Ars Longa iddialı bir albüm hazırlamış gerçekten. Bu başarılı albümün arkasında on yıllık bir emekten söz ettiler, zira albümün kaydedilişi 2013-2015 arasında iki yıllık bir zamana yayılsa da ilk şarkıların yazılışı ve onları bu albüme getiren süreç on yılı bulmuş.

Albümdeki şarkılar Ali Sinan Çulhaoğlu’na ait, düzenlemeleri aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü de üslenen Umut Gökçen’le birlikte yapmışlar. On yılı hesaba katınca sancılı bir çalışma olmuş diyebiliriz elbet, uzun zamana yayılınca bazen sıkılmışlar, umursamamışlar bazen, ama peşini de bırakmamışlar. Nihayet albüm aşaması mutlu sonla bitmiş ve ortaya üzerinde çok emek harcanmış bu çalışma çıkmış.

Şu şarkıyı daha çok seviyorum demesi çok zor, hepsi bir bütünün parçası gibi. Sözün uzatmayayım, bence bu albüm başucu albümlerinizden biri olacak, kulak vermenizi isterim…

* * *

Ars Longa ile yaptığımız müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 215.sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play