Dönence’de bu hafta: Ali Ekber Çiçek’siz Dokuz Yıl…

Cuma, 17 Nisan 2015 15:56

Haydar Haydar, Böyle İkrarınan Böyle Yolunan, Gül Yüzlü Sevdiğim…

Hangi birini buraya sığdırabiliriz ki? Bu topraklarda Ali Ekber Çiçek türkülerine hiç tesadüf etmemiş bir kimse olabilir mi? Onu milyonlar sevdi, onu dünya tanıdı. Bir 26 Nisan günüydü, aramızdan ayrıldı. Onun dünyasını en yakın pencereden, kızı Ebru Çiçek’in penceresinden sizlere bir nebze de olsa aktarmak istedik…

Ali Ekber Çiçek1935 yılında Erzincan’ın Ulalar köyünde dünyaya gelmiş. Kızı Ebru Çiçek’in anlattığına göre resmi olarak 1935 doğumlu gözüküyor, ama 1939 yılındaki Erzincan depreminde bir yaşından küçük olduğunu söylerdi babam diyor. 2006 yılında aramızdan ayrılan sanatçının anıt mezarı Güre’de Tahtakuşlar köyünde bulunuyor.

Türk Halk Müziğimizde yeri doldurulamayacak önemli sanatçılarımızdan biri olan Ali Ekber Çiçek, yaşamı boyunca 400’den fazla türkü derlemiş. Âşık geleneği içerisinde yetişen sanatçı çocuk yaşta Alevi cemlerinde bağlama çalmasını öğrenmiş, kendi deyimiyle 9 yaşlarındayken 60 yaşındaki dedeler kadar saz çalabiliyormuş. En bilinen eseri “Haydar Haydar” adlı türküdür.

Onun türküleri dilden dile, gönülden gönüle dolaşırken, Erzincan’da başlayan bu müzik aşkı bugün kıtaları aşmıştır. Avrupa’da ve Amerika’da birçok konser veren sanatçımızın oralardaki müzik otoritelerince de tanınıyor olması müzik tarihimiz açıdan çok büyük  önem arz etmektedir. Arif Sağ onun için “bağlamaya, bu saza çağ atlatmıştır” demiştir.

Biz de Ali Ekber Çiçek’i anmak için, kendisi gibi müzisyen olan kızı Ebru Çiçek’le 40 yıl yaşadıkları evlerinde bir söyleşi gerçekleştirdik.

donence_aliekbercicek_ebrucicek01Ebru Çiçek, Ali Ekber Çiçek’in tüm sevenlerini 26 Nisan 2015 Pazar günü Bostancı Gösteri Merkezinde yapılacak olan sunuculuğunu Nebil Özgentürk ve Özenç Otyam’ın yapacağı anma etkinliğine davet ediyor. Arif Sağ, Tolga Sağ, Erdal Erzincan, Belkıs Akkale, Hüseyin Turan, Güler Duman ve sürpriz isimlerin katılacağı anma konserini için Ocak ayından beri hummalı bir çalışma yürütülüyor.

* * *

Ebru Çiçek ile yaptığımız bu müzik dolu söyleşiyi Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

Dipnot Tablet’in 213. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play