Dönence’de bu hafta: 46 Yıllık Birikimle Gelen Üçüncü Solo Albüm

Cuma, 20 Şubat 2015 18:13

SAYGUN ARPALI’nın üçüncü solo albümü KIŞ İNSANLARI yılbaşında yayınlandı. Besteleri, kompozisyonları ve düzenlemeleri kendisine ait. On şarkılık albüme Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri eşlik etmiş. Aslında onu hepiniz tanıyorsunuz. O, herkesin iyi bildiği, çok sevdiğimiz şarkılara imza atmış. O, Türkiye’nin en önemli davulcularından biri…

Saygun Arpalı, 46 yıllık sanat yaşamında Türkiye’nin ve dünyanın en önemli müzisyenleriyle birlikte çalıştı. 2010’da yayınlanan “Merhaba” ve 2012’de yayınlanan “Sahne Işıkları” albümlerinden sonra 2015 yılbaşında “Kış İnsanları” isimli üçüncü solo albümünü yayınladı. Arpalı, soft rock, pop caz, latin caz, country ve new age gibi müzik stillerini yaşadığı toprakların melodik zenginliği ile harmanlamış. Besteleri, kompozisyonları ve düzenlemeleri kendisine ait olan on parçadan oluşan “Kış İnsanları” albümü, sanatçının bütün müzikal birikimini yansıtmasıyla dikkatleri çekiyor.

Albümde enstrümantal parçalara ağırlık veren sanatçıya, Şenova Ülker, Kenan Aydın, Turhan Yükseler, Erdem Sökmen, Anıl Şallıel, Sinan Cem Eroğlu, Berç Yenal, Mustafa Süder gibi çok kıymetli müzisyenler yorumlarıyla çok büyük katkıda bulunmuşlar. Bunlara bir de Stüdyo 18’in sahibi Levent Büyük’ün başarılı ses mühendisliği eklenince ortaya güzel ve keyifli bir çalışma çıkmış. Arpalı, böyle bir çalışmadan büyük bir onur ve haz duyduğunu belirtiyor. Bu zamana kadar Türkiye’nin önde gelen sanatçılarıyla çalışmasının müzikal anlamda kendisini zenginleştirdiğini belirten Saygun Arpalı, müzik yaşamının 46 yılında üç solo albüm çıkartmasının anlamını ise şu sözlerle ifade ediyor:

“Aslında hep sahnedeydim bu 46 yıl boyunca. Yerli yabancı birçok sanatçıyla çok güzel paylaşımlar yaşadım. Anadolu ve Avrupa turneleri şüphesiz müzikal birikimime olağanüstü zenginlik kattı. Rock ve caz ağırlıklı müzikal anlayışımı bu zenginlikle birleştirince ortaya beni çok tatmin eden üç albüm çıktı.”

Saygun Arpalı ile yaptığımız bu keyifli sohbetin tamamını Dipnot Tablet’te Dönence müzik köşesinde okuyabilirsiniz.

 

Dipnot Tablet’in 205. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play