Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu

Perşembe, 4 Temmuz 2013 11:34

o-caminin-muezzini-izne-cikti-3362790Taksim Gezi Parkı Eylemleri sırasında yaralanan göstericilerin getirildiği Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camisi’nde yaşananlarla ilgili iddiaları soruşturmak için görevlendirilen Diyanet İşleri Müfettişleri raporlarını tamamladı.

İstanbul Müftülüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, “Camide içki içtiler” iddialarına raporda yanıt var.

Cami müezzini Fuat Yıldırım’ın, “Camide içki içildi mi? Camide içki içen gördün mü?” şeklinde sorulara “İçki içeni görmedim. Görmediğim şeyi de ‘gördüm’ diye söyleyemem. Ancak olayların sabahında içki kutusu bulduk” yanıtını verdiği belirtildi.

Raporda, müezzinin camide bulunanları üç ayrı grupta değerlendirdiği, olaylar sırasında yaralananlar ile biber gazı müdahalesiyle rahatsızlananların ilk grubu oluşturduğu belirtildi. Ancak üçüncü grubun ise “sabotaj yapmaya çalışanlar” olarak nitelendirildiği öğrenildi.

Müezzin Yıldırım’ın, “Caminin Madımak gibi olmasından korktuk. Özellikle üçüncü grupta yer alan bazı kişilerin sarhoş olduğu görülüyordu. Hatta bana karşı da şiddet girişimleri oldu. Araya giren göstericiler bunu engelledi. Beni korudular” bilgisinin yer aldığı belirtildi.

Ayrıca, polisin cami içine girmesini engellediğini belirten müezzinin, cami bahçesinde bulunan lojmanını Madımak benzeri bir olayın yaşanabileceği endişesiyle boşalttığı, ailesini de akrabalarının yanına gönderdiği ortaya çıktı.