Doktorlar memelerini aldıran Angelina Jolie için ne diyor?

Çarşamba, 15 Mayıs 2013 08:38

jolie-cancer-patent-court.siHollywood’un gözbebeği Angelina Jolie, memelerini aldırdı. ‘Mastektomi’ operasyonu geçiren 6 çocuk annesi aktris, 10 yıl boyunca kanserle savaşan annesini 56 yaşında kaybetmişti.

Doktorunun, “Yüzde 87 meme, yüzde 50 yumurtalık kanserine yakalanma riskiniz var” sözleri üzerine Jolie, riski azaltmak için ameliyatı kabul etti.

“RİSK YÜZDE 5′E DÜŞTÜ”
Yıldız oyuncu, Pink Lotus adlı merkezdeki 8 saatlik operasyon sonrası “Risk yüzde 5′e düştü” dedi.

4 ADIMDA OPERASYON
l Meme ucunun altındaki kanallara kan pompalanarak, bu bölgeye hastalığın bulaşması önlendi.
l Operasyondan iki hafta da sonra asıl ameliyat gerçekleşti.
l Memenin içi boşaltıldı ve geçici tamponlarla dolduruldu.
l 9 hafta sonra son ameliyat yapıldı ve memeler özel dolgu maddesiyle dolduruldu.

“KADINLIK KAYBI ALGISI YANLIŞ”
Prof. Dr. Sedat Özkan (Humanite Kliniği Lezyon Psikiyatrisi Uzmanı): Bu tür cerrahi girişimler, kadınlık kaybına ilişkin algılara yol açıyor. Ancak bu yanlış bir düşünce. Bütün memeliler çocuk doğurur ama sadece insanoğlu aşık olur. Kadınlık ve aşık olmak üretkenlikle sınırlı değildir.

ANGELİNA JOLİE YUMURTALIKLARINI DA ALDIRMALI
Prof. Dr. Vahit Özmen (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Meme Cerrahisi Uzmanı): Meme kanseri olanların yüzde 65′i memesini aldırıyor. Türkiye’de aldıran kadınların sayısı az. Meme kanseri riski taşıyanlarda % 50 yumurtalık kanseri riski var. Bu yüzden Angelina Jolie yumurtalıklarını da aldırmalı.

GENETİK FAKTÖRLER
Prof. Dr. Cihan Uras (Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi Başkanı): Meme kanserlerinin yüzde 5-10′unda genetik faktör rol oynuyor. Yatkınlık saptanan kişide yaşam boyu yüzde 65-70 risk var. BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonu olan kadınlarda meme alma operasyonu uygulanıyor.