Doktorlar açıklama yaptı: Schumacher’in durumu ciddiliğini koruyor

Salı, 31 Aralık 2013 12:32

Ünlü Formula 1 yarışçısı Michael Schumacher Fransız Alpleri’ndeki kayak tesisi Meribel’de pist dışında kayak yaparken geçirdiği kazada yaralandı. Havayolu ile Lyon yakınlarıdaki Grenoble kentine götürülen Alman sporcunun kayak sırasında kaskının takılı olduğu ve kazanın ardından hastaneye yetirştirilirken bilincinin açık olduğu bildirilmişti.

Grenoble’deki hastanede tedavi altında olan Schumacher’in son durumu ile ilgili olarak doktorları bir basın açıklaması daha yaptılar:

Hastane yetkilisi: Dün akşam yeni bir tarama yapıldı. Durumun iyiye gittiği görüldü. Bu yüzden aileye yeni bir operasyon seçeneği sunduk. Yaptık ameliyatı. Yeni bir tarama daha yapıldı ve çok az iyileşme görüldü.

Dr. Payan: Öğleden sonra beynin üzerindeki baskı konusunda bir “geçiş ilerlemesi” gördük. Taramalar bize durumunun nispeten istikrarlı olduğunu gösterdi. Yani durumunda kötüleşme yok. Beyin cerrahı arkadaşlarımla birlikte ilerleme olduğunu görüp ameliyatı yapmaya karar verdik. Böylece beyin üzerindeki baskıyı azaltabilecektirk. Ameliyatı dün gece yaptık ve nispeten iyi bir sonuç elde etti.
Hematomu (pıhtı) daha da boşalttık, bu da bize durumu düne göre daha iyi kontrol ettiğimiz işaretini verdi.

Operasyon 2 saat sürdü

Payan’ın dediği gibi hep birlikte ilk operasyonu yapmaya karar verdik. Elbette aileyle de görüştük çünkü bu tür travmalardan sonra karar almak zordur.

Beynin sol tarafındaki hematomu çıkardık. Bu dünkünden farklı bir hematomdu. Beynin içindeydi ve tüm işaretler yapabileceğimizi gösteriyordu.
Ayrıca beyin üzerindeki baskıyı da azaltmaya karar verdik. Taramalar hematomun düzgün bir biçimde çıkarıldığını ve iyileşme olduğunu gösterdi.
Ancak taramalara göre beyinde başka lezyonlar da var ve bu lezyonların kontrol altında tutulması gerekiyor. Saat başı kontroller yapılmalı. Operasyon 2 saat kadar sürdü.

İlerleyen saatler sonuç için çok önemli olacak

Dr. Payan: Durum düne göre daha iyi kontrol altında. Tehlikeyi atlattı diyemeyiz ama dün de dediğim gibi daha fazla zaman kazandık. İlerleyen saatler sonuç için çok önemli olacak.

Dün bu fırsatı yapmak için elimize bir fırsat geçti ve hep birlikte karar aldık, aileye sorduk, onlar da yapmak istedi. Bu istisnai bir şey değil, doğru kararı aldık. Çünkü elimizde tüm bilgiler vardı ve bu bilgileri aileye sunduk karar almadan önce. Operasyon da gerçekten faydalı oldu ve bu sabah düne göre bir ilerleme sağlandı. Ama tehlikeyi atlattı mı sorusuna yanıt veremem. İşler çok hızlı iyiye ya da kötüye gidebilir. Ama zaman kazandığımızı söyleyebilirim.

Dr. Gerard Saillant: Aile hala burada, çocukları, kardeşi, ailesi burada. Alman doktoruyla da konuştuk. Tehlike hala sürüyor, kazandık diyemeyiz. İnişler çıkışlar var ama başladığımız yerden daha iyi durumdayız. Aile hala çok hassas, her şey olabilir.

Hala kritik bir durumda

Dr. Payan: hala çok kritik bir durumda, bu değişmedi. Dolayısıyla hala kritik bir durumda ve bu anlamda değişen bir şey yok. Uyandığı zaman söyleyebileceğiz nasıl olduğunu. Biz buraya size son 24 saat içinde neler olduğunu anlatmak için çıktık. Gelecekle ilgili konuşamayız.

Vücut sıcaklığı hala kontrol ediliyor ve hala yapay komada tutuluyor.

Dr. Gerard Saillant: Şu an prognosis veremeyiz. Şunun altını çizmeme izin verin: biz sadece olanlar, factler konusunda şeffaf olmaya karar verdik. Ancak gelecek konusunda bir şey söylemek aptalca olur. Biz olan ve olmakta olanlardan bahsediyoruz. Olacaklar üzerine konuşamayız. Bu konuda spekülasyon yapamayız