“Doktoradan 200 milyon lira gelir elde ediyorlar”

Perşembe, 7 Mart 2013 15:42

Dipnot.tv canlı yayınlarından Doktora Kafe programında Türkiye ile yurt dışında doktora yapmanın farkları, akademik kariyer yapanların yaşam standartları, doktorayı uzaktan bitirmenin avantajları/dezavantajları konuşuldu.

Türkiye’de zorluk çeken kişilerin arkadan gelen kişilere de zorluk çekirdiğini söyleyen Alper Çelikol, uzaktan eğitimin gerçekleşmesinin Türkiye’de çok zaman alacağını, belki kendi neslinin gelecek nesilleri bu şansı tanıyabileceğini söyledi.

2010-2011 yılları arasında doktoraya kayıt yaptıran kişi sayısının 9500 olduğunu 2011-2012 yılları arasında bu sayısının 13000 olduğunu söyleyen Ceyhun Göcenoğlu, toplam doktora yapanların sayısının 51000 olduğunu ve vakıf üniversitelerinin bu %20′lik paya sahip olduğunu söyledi.

Vakıf üniversitelerinin ortalama 20.000 liralık eğitim ücretini olduğunu söyleyen Göcenoğlu, doktora programında sadece vakıf üniversitelerinin 200 milyon liralık bir gelir elde ettiğini söyledi. Göcenoğlu, bu kadar büyük paralarla bilim üretebilmenin ise aslında mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Siz de Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılmak isterseniz, yapmanız gereken, Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip etmek ve yayın sırasında sitemizdeki “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklamak!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay