Doğu Yücel Yazarlar ve Okurlar’daydı: Biz artık bir “İroni Cumhuriyet”i olduk!

Perşembe, 16 Mayıs 2013 16:34

Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar programının bu haftaki konuğu Doğu Yücel, kendisi hakkında merak ettiklerinizi canlı yayında cevaplandırdı.

Fantastik romana bakışın dönüm noktası, Sadık Yemni’nin Muska romanı olabileceğini söyleyen Doğu Yücel, bu kitapla beraber fantastik öğeler içeren kitaplara daha çok ilgi gösterilmeye başlandığı ve bilim kurgunun kitaplarının da kabul görür hale geldiğini söyledi. Yücel ayrıca, “O zamana kadar, bilim kurgu yüksek edebiyat olarak görülmüyordu” dedi.

2000′lere geldiğimizde İhsan Oktay Anar’ın çok büyük katkısı olduğunu aktaran Doğu Yücel, Murathan Mungan’ın “Şair” romanının da bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Doğu Yücel müzik festivalleriyle ilgili olarak politikacılara, “Festivalleri günah yuvası olarak görüp, buna karşı önlemler alınıyor. Gelsinler, konuk edelim, festivalde müzik dinletelim onlara. Politikacılar müziği bilmiyor. Politikacıların evinde 10 tane CD göremezsiniz.”  diye konuştu.

Sanatla ilgilenmeyen politikacıların, müziği de, sinemayı da, festivali de tehlike olarak gördüğünü anlatan Doğu Yücel, birçok şeyin başında politikacıların sanata karşı ilgisiz tavrının olduğunu söyledi.

Emek Sineması eylemlerine de katıldığını ve orada duruma güldüğünü söyleyen Yücel, “Bir sinemayı korumak için sinemacılardan oluşan bir kalabalık, Yeşilçam sokağına giremiyor. Bu ironi inanılmaz. Biz zaten birçok olayda bir ironi cumhuriyeti olduk.” diye konuştu.

Siz de Yazarlar ve Okurlar programına katılabilirsiniz. Bunun için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın saatinde paylaşacağımız linklere veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayarak katılabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay