“Dobroovski” demeden istifa eden başbakan…

Pazar, 1 Aralık 2013 16:56

Yeni değil; politikacılardaki koltuk sevdası. Üstelik sadece Türkiye’ye özgü de değil. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde ne koltuksa oturan kalkmıyor. Bırakın ülke yönetimindeki işlerin kötüye gitmesini, şahsi hatalarından dolayı bile istifa eden siyasetçiyi pek görmeyiz. Pek çoğu siyaset onları bırakmadan vazgeçmezler bu koltuk sevdasından.

Bu sevdadan vazgeçen ve dünyayı şaşkına uğratan devlet yöneticileri de yok değil. Örneğin Japon siyasetçilerin istifaları dillere destandır. Son 6 yılda 7 Japon başbakan görevinden istifa etmiştir. Bir tanesi hakkında çıkan yolsuzluk iddialarından, biri Tsunami felaketinden sonra ‘görevini layığıyla yerine getiremediğinden’, bir diğeri ise yaptığı şakanın ardından ‘işini ciddiye almıyor’ eleştirilerinden dolayı istifa etti.

Bu örnekler elbette sadece Japonya’da yaşanmadı. İşte onlardan bir tanesinin adını dünya yeni öğrendi: Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis. Soyadı ile ünlü televizyoncu Mehmet Ali Erbil’in köşe olma manasında kullandığı sevinç nidası ‘dobrooovski’ sözünü çağrıştıran bu siyasetçi, geçen hafta başkent Riga’da bir süpermarketin çatısının çökmesi sonucu yaşanan facianın siyasi sorumluluğunu üstlenerek istifa ettiğini açıkladı.

Fuat Kahraman’ın yazısının devamı Dipnot tablet dergide. Hemen ücretsiz indirin!

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr