“Diyarbakır’daki Dicle Vadisi projesini Ankara niye belirliyor?”

Cumartesi, 8 Mart 2014 12:55

Belediye başkan adayları ile seçmenleri buluşturan Google Seçim Sohbetleri tüm hızıyla devam ediyor. Barış ve Demokrasi Partisi’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak yayınlarımızın konuğu oldu. Google Hangouts üzerinden gerçekleştirilen yayında Kışanak seçmenlerin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır’da gündemin bir numaralı konusu olan Hevsel bahçelerine değinen Kışanak, “Orada 6 bin 7 bin civarında ağaç kesilmiş. Tam bir doğa katliamı. Buradaki yanlış üniversite arazisi ile ilgilidir. Üniversite arazisinin 300 400 metre geri çekilerek o alanın kamuya açılması lazım. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara’da Dicle Vadisi ile ilgili proje hazırlamaya başlamış. Bundan daha komik bir şey olabilir mi? Sen niye Ankara’da oturup Diyarbakır’daki Dicle Vadisi’nin nasıl düzenleneceğine karar veriyorsun ve proje hazırlıyorsun? Bu kentin dinamikleri bir araya gelsinler Dicle Vadisi’ni nasıl görmek istiyorlarsa bunun projesini yapsınlar. Eğer bakanlık katkı yapmak istiyorsa bu halkın istediği şekilde bu vadinin düzenlenmesine ekonomik katkı yapsın. Projesini Ankara’nın yapıp Diyarbakır’a kimse dayatmasın. Arazinin bir bölümü konut rezerv alanı ilan edildi. Şimdi diyorlar ki ‘dedik ama yapmayacağız.’ Nereden bilelim yapmayacağınızı?” dedi.

Diyarbakır’da özellikle çocuklar, gençler ve kadınlar için çalışacaklarını vurgulayan Gültan Kışanak, “Diyarbakır’da malesef çocuk istismarının arttığını görüyoruz. Bunun en büyük nedeni de madde bağımlılığıdır. Bu konuda üzerimize düşen görevleri STK’larla birlikte yerine getirmek durumundayız” diye konuştu.

Belediye başkanlığına aday diğer isimlerle daha önce gerçekleştirilen yayınları izlemek için lütfen tıklayınız.