Diyarbakır’da polis müdahalesi

Pazartesi, 1 Temmuz 2013 08:50

1139126BDP’nin ‘Hükümet adım at’ sloganı ile Diyarbakır’da Diyarbakır’da düzenlediği yürüyüşe polis müdahale etti.

BDP Diyarbakır il Başkanlığı önünde toplanan BDP’liler, DTK Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP’li ilçe belediye başkanları, BDP İl başkanı Zübeyde Zümrüt’ün de aralarında bulunduğu partililer ile Koşuyolu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin parti binasına yaklaşık 300 metre uzaklıkta Çevik Kuvvet ekipleri ve zırhlı araçlar ile önlem aldığı ve BDP’lilerin yürüyeceği yolun üzerine bir TOMA aracı yerleştirdiği görüldü.

BDP’lilerin yürüyüşüne parti otobüsü eşlik ederken, saat 18.00 itibariyle başlayan yürüyüşe ilk aşamada yaklaşık 3 bin kişinin katıldı. BDP’liler parti binalarının önünden geçen yolda beklerken, önlem alan polis de yaklaşık 100 metre ileride de yolu trafiğe kapattı.

Polis müdahale etti

“Hükümet adım at” sloganıyla caddeye inen BDP’ liler önlerini kesen polisin yol açması için polis yetkilileriyle görüştüler. Görüşmenin sonuçsuz kalması üzerine polis yetkilileri gruba dağılmalarını aksi halde müdahalede bulunacaklarını söyledi. DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk’ un konuşmaya hazırlandığı sırada grup dağılmayınca polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla gruba müdahale etti. Grupta bulunan göstericilerde polise taşlarla karşılık verdi.Çıkan gerginlik BDP il binasının çevresindeki bazı sokaklarda uzun süre devam etti.

BDP’den Adana’da ‘hükümet adım at’ mitingi

BARIŞ ve Demokrasi Partisi’nin Adana’da ‘hükümet adım at’ mitinginde Abdullah Öcalan’ın posterleri açılırken, grubun önünde bulunan kadınlar ‘Sürece kurşun sıkmayın önünü açın’ dövizleri taşıdı.

BDP’nin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği parti meclisi ve MYK toplantısının ardından yayınlanan bildiri çerçevesinde, Adana’da da ‘Hükümet adım at’ mitingi düzenlendi.

Merkez Seyhan İlçesi Dağlıoğlu Mahallesi’ndeki Karasu Kavşağı’nda toplanan ve BDP Milletvekili Emine Ayna’nın da yer aldığı BDP’liler, çözüm sürecinin tıkanmaması ve Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıyla ile ilgili sloganlar attı.

Mersin’de BDP yürüyüşü

BDP’nin barış sürecindeki beklentilerini seslendireceği ‘Hükümet Adım At’ yürüyüşlerinin ilk 3 kenttekilerden biri de Mersin’de gerçekleştirildi.

Bugün öğleden sonra BDP İl binası önünde öğleden sonra toplanan aralarında BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediyesi Başkanı Fazıl Türk, BDP İl Başkan Halis Elmarici’nin de yer aldığı yaklaşık 2 bin kişi, ‘Biji Serok Apo’, ‘Jın Jiyan Azadi, Şehit namrın’, ‘Apo’ya özgürlük’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ diye sloganlar atarak yürüyüş başlattı. Silifke Caddesi’ni takiben Atatatürk Caddesi’ne gelen grubun içerisinde Abdullah Öcalan’ın posteri açıldı. Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grubun eylemi sırasında yeni evlenecek bir çift Atatürk Caddesinde sıkıntı yaşadı. Damat, gelini polisin yardımıyla kuaförden çıkardı.

Burada kalabalığa konuşan BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, hükümetin barış sürecinde verdiği sözün arkasında durmasını istedi.

Konuşmanın ardından grup 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Ardından yürüyerek parti binası önüne dönen grup eyleme burada son verdi.