“Diyarbakır, demokratikleşme paketinden tatmin olmadı!”

Pazartesi, 30 Eylül 2013 13:30
vahapcoskun23370367

 

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yar.Doç.Dr. Vahap Coşkun, demokratikleşme paketine ilişkin Dipnot.tv’ye değerlendirmelerde bulundu.

Coşkun, seçim barajının düşürülmesine yönelik seçenek sunulmasını, siyasi partilerin çalışma alanlarının genişletilmesini ve mali desteğin artırılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Bu düzenlemelerle demokrasinin güçleneceğine inandığını dile getiren Coşkun, seçim sistemi ile ilgili seçenekler arasından da dar bölge seçim sistemini tercih ettiğini ve bunun partiler arasında işbirliğini daha fazla artıracağına inandığını dile getirdi.

Ayrımcılıkla mücadele için kurulacak kurulun da önemli bir adım olduğunu ifade eden Coşkun, “nefret suçlarının cezasının artması, Romanlarla ilgili heyet açılımı ve Mor Gabriel arazisinin iade edilmesi farklı kesimlerin kucaklanması açısından güzel bir düzenleme olmuş” diye konuştu.

Coşkun, özel okullarda anadilde eğitim imkanı tanınmasını devlet okullarında da bu imkanın sağlanmasının ön aşaması olarak niteledi ve andımızın kaldırılmasını da olumlu karşıladığını söyledi.

PAKETTEKİ EKSİKLİKLER

Pakete destek verilmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, eksikliklere de dikkat çekti. Terörle Mücadele Kanunu’ndaki ve Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘terör’ tanımının değiştirilmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu savunan Coşkun, “bu değişiklik yapılsaydı KCK tutukluları serbest kalacaktı ancak bu ciddi bir eksiklik olarak kaldı” şeklinde konuştu. Coşkun, kamusal hizmette Kürtçenin serbest bırakılması beklentisinin de karşılanmadığını vurguladı.

‘Pakette Alevilere yer verilmediği’ eleştirilerine katıldığını söyleyen Coşkun, “her defasında dile getirmesine rağmen cemevleri ile ilgili düzenleme yapılmaması Alevi vatandaşların beklentilerini karşılayamadı” dedi.

Coşkun son olarak Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasına yönelik bir düzenlemenin olmamasını da eleştirdi.