Diyanet İşleri Başkanı: Hutbe ve vaaz gençleri kuşatmıyor

Çarşamba, 24 Temmuz 2013 10:45

awqczcDiyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet’in gençleri kuşatacak yeni bir dil arayışında olduğunu söyledi.

Ankara Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gazetecilere verilen iftarın ardından konuşma yaptı.

Ramazan ayının tartışmalıkonusu imsak vakitleri ve inanç kesimleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Görmez’in, dikkat çeken açıklaması din – gençlik ilişkisitle ilgili oldu.

Bugün yaşanan bazı çatışmaları kuşak farkı olarak izah edilmeye çalışmasının yanlış olacağını belirten Görmez, gençlerle iletişim kurabilmek için yeni bir dile ihtiyaç olduğunu söyledi.

Görmez şunları kaydetti:

“Bizim cami içinde, hutbelerimizde, vaazlarımızda kullandığımız dil, bugünün gençlerini kuşatamıyor ve onların dilini anlayabilmek, onlarla iletişim kurabilmek için yeni bir dile ihtiyacımız var. Bu yeni dili bulmak için de büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu hakikaten ciddi bir sorun. Zannetmeyin ki bu sadece Diyanet’in sorunu, bence bütün eğitimcilerin, tüm akademik dünyanın, üniversitelerin, her birimizin sorunu. Bizim yeni kuşakların dilini ve üslubunu anlamak, onlarla yeni bir iletişim kurabilmek, onlarla yeni bir dil oluşturmak için daha büyük çabalara gayretlere ihtiyacımız var diye düşünüyorum.”

“ÖZGÜRCE İFADE EDEBİLMELİLER”

Diyanet olarak Türkiye’de bütün inanç kesimlerinin özgürce kendi inançlarını yaşamaları kendi güzellikleri değerlerini gönül rahatlığıyla paylaşabilecek bir ortama sahip olmaları için büyük bir çaba içerisinde olduklarını aktaran Görmez, buna büyük önem verdiklerini söyledi.

Görmez, şöyle devam etti:
“Burada herhangi bir inanç grubunu tek başına kastetmiyorum. Ortak tarihimizin en büyük emaneti olarak gördüğüm gayrimüslim dini azınlıklar dahil, Türkiye’deki bütün inanç kesimleri kendi tarihleriyle ve kültürleriyle var olan bütün değerleriyle birlikte hiçbir ötekileştirme yaşamadan özgürce bu topraklarda kendilerini ifade etme hakkına sahip olduklarını her zaman söyledik ve bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz.”

“KENDİNİ NASIL TANIMLIYORSA…”

İnançlarla ilgili doğru ve yanlışların akademisyenler tarafından ilmi platformlarda tartışılması gerektiğine vurgu yapan Görmez, şunları belirtti:

“O kendisini nasıl tanımlıyorsa içinde inancın gereklerini yerine getirmek için toplandığı mekanlara ne ad veriyorsa oradaki hususları nasıl adlandırıyorsa öylece değerlendirilir ve onun söylediği muteberdir, değerlidir. Bunun üzerinden bir teolojik tartışma başlatmak, birbirimizi tanımlamaya kalkışmamız, daha açıkça ifade edeyim: Bu ülkede bırakalım Sünni vatandaşımız kendi Sünniliğini yaşasın Alevi vatandaşımız kendi Aleviliğini yaşasın. Varsa bir ateist dostumuz arkadaşımız o da kendi değerlerini, kendi arayışını kendisi temellendirsin. Bunun üzerinden bir teolojik tartışma başlatarak birbirimizi üzmemiz doğru değildir.”

Bir gazetecinin konuyu detaylandırmasını istemesi üzerine Görmez, “Hiçbir tanımlamaya girmeden herhangi bir vatandaşımız kendi inancı, yaşadığı mekanı ne atfediyorsa o ad altında tarihte hangi fonksiyonu icra ettiyse, içinde hangi erkanlar, hangi ritüeller yapılmışsa aynı şekilde yoluna devam etmesi. Aksi takdirde tanımlamalarla işe başladığımızda orada bir takım anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor ve içinden çıkılmaz bir hale geliyor.”