Diyabeti Önlemek İçin Ayaklanın!

Pazar, 13 Mart 2016 09:00

NAZLI ŞENYUVA

Hollanda’da yapılan yeni bir çalışma, günde normalden 40 dakika fazla hareketsiz veya oturularak geçirilen zamanın, diyabet riskini ciddi bir miktarda arttırdığını gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, hareketsizliği insanlar için ölümcül olabilecek risk faktörleri arasında dördüncü sıraya koyuyor.

Hareketsizliğin sağlığımız üzerindeki etkilerini biliyoruz: oturarak geçirdiğimiz uzun saatler kanser ve kalp sorunları gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskimizi tehlikeli bir şekilde arttırıyor. Kötü haber ise, düzenli spor yapmanın bile hareketsiz geçirdiğimiz saatlerin vücudumuzdaki olumsuz etkilerini silememesi.

Bu konu çoğumuzun gözünden kaçabiliyor çünkü modern hayat bizi gerçek anlamda bir koltuğa bağlıyor. Arabadayken, çalışırken, yemek yerken, televizyon izlerken, hatta sırada beklerken bile bir oturma halindeyiz. Gündelik hayatta ayakta veya yürüyerek geçirdiğimiz zaman çok kısıtlı.

Şimdi oturmanın zararlarına bir yenisi daha eklendi. Hollandalı araştırmacıların 2500 kişinin bacağına hareket sensörleri bağlayarak gerçekleştirdiği bir çalışma, sekiz gün boyunca katılımcıların hareket ve kan şeker seviyelerini ölçüyor. Sonuçlar ise korkutucu, çünkü çoğunluk günün en az dokuz saatini oturarak geçiriyor.

Araştırmacılar günde bir saat daha fazla oturmanın, tip iki diyabet riskinde yüzde 22, metabolik sendrom riskinde ise yüzde 39 bir artışla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak hareketsizlik, diyabetin oluşumunda büyük bir rol oynuyor.

Çalışmada diyabetli olan kişilerin, diyabetli olmayanlara göre daha çok sigara içtikleri ve vücut kitle endekslerinin de daha yüksek oldukları bulunmuş. Araştırmacılar hareketsizliğin bu durumlara da neden olabileceği kanısındalar.

 

Tip İki Diyabet Nedir?

Tip iki diyabet, doğuştan olmayan ve hayatın ileriki süreçlerinde vücutta üretilen insülin hormonun dokularda kullanılamaması sonucu açığa çıkan diyabet türüdür. Halk arasında bildiğimiz “şeker hastalığı”, aslında diyabet hastalarının yüzde 90’ında görülen tip iki diyabettir.

Tip iki diyabette, vücut insülin hormonunu doğru şekilde kullanamıyor ve pankreasınız gereğinden fazla insülin üretmeye başlıyor. Ancak zamanla pankreas yeterli seviyede insülin üretemediği için kan şekerinizi normal bir seviyede tutamıyor.

Tip iki diyabet doğru beslenme, egzersiz ve sağlıklı bir kiloda kalma ile kontrol edilebiliyor. Eğer diyet ve spor kan şekerinizi kontrol etmede yeterli değilse, diyabet ilaçları ve insülin tedavisi de gerekebiliyor.

Tip iki diyabet genellikle erişkinlerde görülüyor, ancak erken yaşta obezitenin artması sonucu çocuklarda da artış göstermeye başladı.

shutterstock_276039383

Metabolik Sendrom Günümüzün Hastalığı

Metabolik sendrom; hareketsizlik, kötü beslenme, ve aşırı stresin neden olduğu, fazla kilo, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, ve yüksek şeker gibi sağlık sorunlarına yol açan bir grup risk faktörüne verilen yeni bir isim. Eğer bu sağlık sorunlarından, en az üç tanesine sahipseniz, metabolik sendrom ile teşhis edilebilirsiniz.

Metabolik sendrom kalp hastalığı, diyabet, ve damar tıkanıklığına bağlı felç riskinizi arttıran bir durum, ve yapılan bu çalışma da, uzun saatler oturmanın metabolik sendrom riskini de ciddi bir derecede arttırdığını gösteriyor.

 

Sağlığınız için ayağa kalkın!

Hayatımızın bizi çoğunlukla oturmaya zorladığı bir çağda, nasıl ayaklanırız?

Çözüm aslında çok kolay. İşte uzmanlardan 10 öneri:

1. Oturduğunuz sürenin farkına varın. Oturarak geçirdiğiniz her saatin bir iki dakikasını, ayağa kalkarak geçirin, hareket edip esneyin. Bunun için telefonunuza alarmlar kurabilir veya bir “adım sayar” (pedometre) edinerek size küçük hatırlatmalar yapmasını sağlayabilirsiniz.

2. Eğer akşamları uzun süre televizyon izliyorsanız, reklam aralarında telefonunuzu kurcalamak yerine, ayağa kalkıp yürüyün. Mutfaktan kendinize bir bardak su alın. Hareketlenin!

3. Telefonla konuşurken oturmayın. Kısa toplantılarınızı, koridorlarda yürüyerek yapmaya çalışın.

4. Öğle yemeğinden sonra kısa bir yürüyüşe çıkın.

5. Arabanızı park etmek için gideceğiniz yere en yakın park yerini aramayın. Biraz uzağa park edip yürüyün. Toplu taşımalardan bir durak erken inin.

6. Eğer bir gökdelenin en yüksek katına çıkmıyorsanız, merdivenleri tercih edin.

7. İş yerinde mail atacağınız kişinin ofisi koridorun diğer ucundaysa, yazacaklarınızı yüz yüze söyleyin.

8. Su bardağınızı hiç boş bırakmayın!

9. Oturduğunuz yerde bacaklarınızı ve ayaklarınızı hareket ettirin.

10. Gündelik temizlik veya yemek yaparken daha çok hareket etmeye gayret edin.

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 260. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play