Disneyland Paris’in üzerinde kara bulutlar. Bir masalın sonu mu geliyor?

Pazartesi, 25 Kasım 2013 12:39

Paris Disneyland’ın çalışanlarından birinin kötü çalışma şartları nedeni ile intihara kalkıştığı ortaya çıktı. Independent gazetesinin ortaya çıkardığı haber de Ekim ayında Fransa’da işçi sendikası konseyinin Disneyland’ın yönetisine mektup yazarak çalışma şartlarının düzeltilmesi konusunda talepde bulunduğu öğrenildi.

Habere göre Disneyland bahçıvanlık departmanında çalışan bir işçi müdürleri tarafından görüşmeye çağrıldığını bildiren bir not alıyor. İşçi sendikasının sözcüsünün anlattığına göre işçi başından aşağıya bir bidon benzin dökerek kendini yakmya kalkışıyor. İşçi diğer bir işçi arkadaşı tarafından son anda kurtarılıyor.

Sendika konseyinin Disneyland’da gönderdiği mektupta işçilere aşırı yaptırımlar uygulandığı ve işçi ve işveren arasında dialoğun sağlanamaması nedeni ile işyeri atmosferinin kötüleştiği konusuna dikkat çekiliyor.

dısneyland yetkilileri konu ile ilgili yorum yapmayı reddediyorlar. Bu intihar girişimi ise Disneyland’da bir ilk değil. 2010 yılında da iki Disneyland şef’i intihar ederek yaşamlarına son vermişti. Disneyland bu intiharların iş ve çalışma şartları ile ilgili olmadığını savunmuştu.

Dısneyldand borçaları ve hisselerinin borsada yaşadığı düşüş sebeiyle de zor günler geçiriyor. Finansal problemleri ise yeni oyun alanları için yatırım yapmasına engel oluyor. Son yirmi yılda hiç kar getiremeyen Euro Disney bu yıl 96 milyon Euro net kayıpta olduğu bildiriliyor.