Dışişleri’nden Almanya’ya tepki: Bir ayda çok değiştiniz!

Cumartesi, 22 Haziran 2013 15:30
137182359013626

Almanya’nın Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu Dışişleri Bakanlığı’na davet etmesinden sonra bugün Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Dışişleri Bakanlığı’na gitti. Pohl’e, ‘Bir ay önce böyle değildiniz’ denildi.

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’ün, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesi sona erdi. Önceki gün bakanlığa çağrılan Pohl geceyarısı Ankara’ya dönünce, Dışişleri Bakanlığı Alman Büyükelçi’ye dün saat 15.00’de randevu verdi. 1 saat 10 dakika süren görüşme sonrasında büyükelçi ve Sinirlioğlu herhangi bir açıklama yapmadı. Edinilen bilgiye göre Sinirlioğlu, Pohl’e şu mesajları iletti:

‘DEMOKRASİMİZİ TARTIŞMAYIN’

“Dünyanın birçok yerinde Türkiye ’deki gibi eylemlere karşı polis benzer yöntemle karşılık veriyor. Ancak nedense Türkiye’deki olaylar abartılı şekilde yansıtılıyor. Yapılan açıklamalarda kullanılan üslup rahatsızlık verici. Polisin önlemlerinden kaygıyla bahsedilebilir. Ancak ‘Dehşete düştüm, korkunç görüntüler var’ (Merkel’in RTL televizyonuna açıklaması kastediliyor) gibi bir değerlendirme, her şeyden önce Türkiye’deki demokrasiye haksızlık. Türkiye’de demokrasinin tartışılmasını kabul edemeyiz.”

‘BİR AY ÖNCE BÖYLE DEĞİLDİNİZ’

“Avrupa’da da aynı eylemler ve bu eylemlere müdahaleler oluyor. O zaman açıklama yapmayıp Türkiye sözkonusu olduğunda açıklama yapılması çiftte standarttır. Gezi olaylarını bahane edip, üç yıl aradan sonra Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açılmasının engellenmek istenmesi de son derece yanlış bir tutum. Bu anlayış, daha bir ay önce iki ülke dışişleri bakanlarının Berlin’deki ortak açıklamalarında dile getirdikleri ‘Türkiye- AB sürecini artık hızlandırma zamanı gelmiştir’ değerlendirmesine karşı bir tutum. Türkiye’nin AB yolunu engellemek kimseye fayda getirmez. Türkiye ile ilişkiler seçim propagandası odaklı olmamalı. Bu nedenle pazartesi günü yapılacak oturumda Almanya’nın Türkiye-AB sürecinde yeni bir sayfa açmasını umut ediyoruz.”

İKİ BAKAN DOHA’DA GÖRÜŞTÜ

Büyükelçi Pohl’ün Dışişleri Bakanlığı’na gelmesinden yaklaşık 4 saat önce, iki ülke dışişleri bakanları Ahmet Davutoğlu ile Guido Westerwelle, Suriye toplantısı için bulundukları Katar’ın başkenti Doha’da başbaşa bir görüşme yaptı. Diplomatik kaynaklar, iki bakanın da tansiyonu düşürmek için çaba gösterdiklerini belirttiler. Toplantının ardından kısa açıklama yapan iki bakan, gayet samimi bir hava içinde iki dost ve müttefik ülke olarak her konuyu görüştüklerini söylemekle yetindi. İki bakan daha sonra Suriye’nin Dostları Çekirdek Grup toplantısına geçti.