Dışişleri Bakanlığı: Mısır ile askeri tatbikatlar iptal edildi

Cumartesi, 17 Ağustos 2013 08:54

dışişleri-bakanlığı-476129723892735400712Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da yaşanan son gelişmelerden sonra bu ülke ile yapılması planlanan askeri tatbikatların iptal edilmesi kararının alındığını bildirdi.

Türkiye ile Mısır deniz kuvvetlerinin birlikte yapacağı Dostluk Denizi Tatbikatı’nın Mısır tarafından iptal edildiği bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 21-28 Ekim arasında yapılması planlanan 2013 Dostluk Denizi Tatbikatı’nın iptal edildiği açıklandı.

Mısır’da yaşanan askeri darbenin ardından her iki ülke de büyükelçilerini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmıştı.

Ordunun darbe karşıtlarına yönelik katliamı, Türkiye tarafından kınanmıştı.

Türkiye: “Biz iptal ettik”

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da yaşanan son gelişmelerden sonra bu ülke ile yapılması planlanan askeri tatbikatların iptal edilmesi kararının alındığını bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, 21-28 Ekim arasında yapılması planlanan 2013 Dostluk Denizi Tatbikatı’nın Mısır tarafından iptal edildiği açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü ise yaptığı açıklamada, Mısır ile önümüzdeki dönemde yapılması öngörülen deniz tatbikatlarının iptal kararının Türkiye tarafından alındığını açıkladı. Gümrükçü, “Bugün Mısır tarafına hem NATO bünyesindeki tatbikata davetin, hem de ikili düzeydeki tatbikatın iptali kararı iletilmişti” diye yazdı.

Gümrükçü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırlık toplantısı gelecek hafta yapılacak NATO bünyesindeki çokuluslu tatbikata Mısır’ın davet edilmemesi kararının bu sabah Mısır makamlarına iletildiğini, bu vesileyle Mısır ile yapılacak diğer tatbikatların iptal kararının da paylaşıldığını söyledi.

Levent Gümrükçü, buna ilişkin resmi bildirimlerin askeri makamlar tarafından yapıldığını ancak Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın gün içinde bu durumu kamuoyuna farklı bir şekilde açıklama yoluna gittiğini kaydetti.

Salahaldin, ülkesine gitti

İstişareler için ülkesine çağrılan Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaldin, Mısır’a gitti. Büyükelçi Salahaldin, Mısır’a gitmek için Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’na (THY) ait tarifeli uçakla saat 17.25′te İstanbul’a geldi. Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda bir süre bekleyen Salahaldin, saat 18.35′te THY’ye ait tarifeli uçakla ülkesine hareket etti.