Dışişleri Bakanı Davutoğlu’ndan ‘Gezi’ yorumu

Cumartesi, 29 Haziran 2013 17:05

davutoglu-agit-donem-baskani-ile-gorustuLütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA)22. Genel Kurul Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, AGİTPA Başkanı Wolfgang Grossruck’un toplantıdaki konuşmasında Gezi Parkı olayıyla ilgili “İfade özgürlüğü temel haktır. Gösterilere orantılı şekilde müdahale edilmelidir” sözleri hatırlatılınca, “Bu konuda zaten gerekli açıklamaları yaptık. Özgürlükler, ancak ve ancak hukuk devleti kurallarıyla birlikte hayata geçirildiğinde gerçek, toplumsal barış zeminine katkıda bulunabilir. Hukuk devleti kuralları da özgürlüklerle ancak desteklenebilir.

Türkiye, her zaman özgürlüklerle hukuk devleti kurallarını birlikte işletmiş bir ülkedir. Türkiye’de hiç bir zaman bir dakika da dahi özgürlüklere dayalı toplu gösterilere yasak getirilmemiştir. İzin verilen ve normal hukuki prosedürlerle talep edilen bütün gösteri hakkı kullanımları gerçekleşmiştir. Bu süreçte Türk halkı olgunluğunu da göstermiştir.

Barışçıl gösteri talepleriyle, şiddet kullanan, vandalizm yapanlara arasındaki ayırımı gözetemezsek, bu kez de hukuk devletini bazı vandalizm yanlısı, şiddet unsurlarına kurban etmiş oluruz. Bu dengeyi Türkiye muhafaza etmiştir, edecektir. Hiç bir şekilde, dönemde Türkiye’de barışçıl gösterilere kısıtlama getirilmemiştir. Bundan sonra da, hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın da bir çok kereler vurguladığı gibi, her zaman, herkes, hangi görüşten, kanaatten olursa olsun, gösteri yapma hakkına sahiptir, sahip olmaya da devam edecektir. Önemli olan bu gösterilerin barışçıl yöntemlerle ve hukuk devleti kuralları içinde yapılması” diye konuştu.