Dış basında Marmaray: CNN: “Modern İpek Yolu”, Le Monde: “Fransız mühendisin hayali”

Salı, 29 Ekim 2013 17:27
Marmaray (4)

Asya ve Avrupa kıtalarını denizin altından bir tünel ile birleştiren Marmaray hattının bugün gerçekleşen açılışı dış basında da yankı buldu.

CNN International ”Erdoğan’ın hırsı ve azmi, hem arkasında bırakacağı kendi mirasını oluşturma çabası olarak, hem de Osmanlı İmparatorluğu günlerine bir yad ediş olarak görülüyor” dedi. Haberde Türkiye ile Çin’i birleştiren Marmaray “modern İpek Yolu” olarak tanımladı.

BBC, Marmaray tünelinin iki kıtayı birleştirdiğini söylerken depreme dayanıklı olduğunu da belirtti. Tünelin Londra ile Pekin’i birleştirme ihtimalini bir adım daha yaklaştırdığına değinildi. Haberde ayrıca, Erdoğan’ın 3. havaalanı, boğaza paralel kanal, 3. boğaz köprüsü ve ikinci bir araç tüneli projlerinin onu eleştirenler tarafından Erdoğan’ın “firavunluk” projeleri olarak adlandırılıyor denildi.

Le Monde gazetesi Marmaray’ın II. Abdülhamit zamanında Fransız mühendis Simon Préault tarafından hayal edilmiş bir proje olduğunu ve 1860 yılında planların sultana verildiğini anlattı.

Reuters haber ajansı ise “Osmanlı’nın Türkiye ile Avrupayı birleştirme rüyası gerçek oldu ” dedi. Haberde Marmaray sayesinde İstanbul’un trafik probleminin %20 oranında azalacağına değinildi. 2.8 milyar dolara mal olan proje için “Erdoğan’ın mega projelerinden sadece biri” olduğu belirtilirken “Süveyş kanalına rakip ve Boğaza paralel bir kanal, dünyanın en büyük havalanı ve İstanbul’un tepelerinden birine dev bir cami projeleri de var” denildi.