Diriliş Dizisi ve Battal Gazi Klişesi

Çarşamba, 7 Ocak 2015 13:37

Diriliş malumunuz geçtiğimiz haftalarda ekrana gelmeye başladı. Osmanlıcı üslubuyle ilk bölümden tartışma yaratan ancak prodüksiyon kalitesi göz önüne alındığında tüm ideolojik mesajların yanında bir alkışı hak ettiğini de iletmem gereken diziyi izlediğimde, aklıma direkt Cüneyt Arkın filmleri geldi.

Tarihten, efsanelerden temellerini alan ana hikayenin neresi sana bu filmleri hatırlattı derseniz… “Bir türkün bir dünyaya bedel” olduğu ana fikri her iki anlatıda da mevcut, şöyle ki neredeyse bir tabur insanı kılıçtan geçiren Ertuğrul daha ilk bölümde kahramanlığını ilan etti.

Cüneyt Arkın filmlerindeki o intikam hırsı dizinin iliklerine de işleyecek gibi görünüyor. Aşık olduğu kız ve ailesi için obasını savaşın eşiğine getiren Ertuğrul elbette yalnız kuraklıktan kaçan halkı için değil sevdiği kadının intikamı için de kendini siper edecek…

dirilis1Bir de elbette yabancı güzeller var. Cüneyt Arkın filmlerinin meşhur Bizans prensesleri Diriliş’te yerini Elenora’ya bırakmış durumda. Her ne kadar karakterin ömrünün çok uzun olmadığı kulislerde kulağıma çalınsa da temel denklemi oluşturan öğelerden biri olduğu kesin.

Bir diğer konu elbette filmlerdeki Müslümanlık vurgusu. Özellikle Battal Gazi filmlerinde sıklıkla Müslümanlık ve Türklük övgüsü yer alırdı. Diriliş’te de öyle, henüz dizinin ilk sahnesinde demir döven Ertuğrul iman gücüyle demiri tava getirdiğini söylüyordu dikkatinizi çekerim. Dakika bir gol bir dedirten replik Battal Gazi’nin abartılı repliklerinin törpülenmiş ama ana fikri sabitlenmiş versiyonu gibiydi…

Özetle; Diriliş dizisi pek çok açıdan kült hale gelmiş kahramanlık hikayeleri anlatan Cüneyt Arkın filmlerini anımsatıyor. Farkı yok mu derseniz elbette var, Ertuğrul’un gözü o filmlerdeki kadar dışarıda değil. Evini, yurdunu bilen, sevdiğine “şimdilik” sadık bir erkek Ertuğrul. Hamasi söylemler filmlere göze çok daha az, alt metinde ideolojik vurgular yer alsa da ana hikaye halihazırda yürüyen dinamikleriyle ekranda. Bu dizinin tutması bu nedenle şaşırtıcı değil, zira bu denklem onyıllar önce de tutmuştu… Bu dinamikler zaten izleyicinin nabzıyla daha önce de uyuşmuştu.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play