Dipnot.tv Sinema Yazarı Ali Arıkan Kelebeğin Rüyası’nı yazdı

Pazar, 3 Mart 2013 10:10

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot Tablet Sinema Yazarı Ali Arıkan Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı Kelebeğin Rüyası adlı filmi değerlendirdi.

İşte Arıkan’ın “Teşekkürler, Kelebeğin Rüyası” başlıklı o yazısı;

İngiliz iş kanununda referanslarla ilgili enteresan bir madde var. Eskiden çalıştığınız bir şirketten referans isterseniz, işveren mektubunda bahsettiği tüm detayları ispatlamak zorunda. Söyle ki, “hatırlıyorum bu elemanı; hiçbir işe yaramazdı, hem ben hem de tüm çalışanlar ondan yaka silktik” diye referans verirseniz, bunu belgeleriyle ispatlamak zorundasınız. Bu da ne demek olur? Mesela çalıştığı sırada elemanın disipline verildiğini veya dava açtığınızı gösterirsiniz. Fakat bu meşakkatli bir iş. Bu sebepten dolayı da, İngiltere’de işverenler, kötü referans vermezler. Zaten halk arasında da kötü referans vermenin kanunen yasak olduğuna inanılır. Aslına bakarsanız, de jura olmasa da de facto bu doğrudur.

Üniversitedeki en yakın arkadaşlarımdan Phil’in annesi yıllar önce bir anekdot anlatmıştı. Gerçekten de kötü bir çalışanı iş değiştirmiş ve ondan referans mektubu istemiş. Kadının elemanla ilgili söyleyecek hiç iyi bir lafı yokmuş. Referans vermese de olmaz; kötü referans da veremeyeceğini zannediyor, en sonunda bilgisayarın başına geçmiş ve tek cümlelik bir mektup yazmış: “Bu kişi işe tam zamanında gelir.”

Yılmaz Erdoğan’ın son filmi KELEBEĞİN RÜYASI’nı geçen hafta sonu izledim. Ben de seyircinin büyük çoğunluğu gibi, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun şiirlerinden bihaberdim. Filmden çıkınca annemi aradım. Ankara’daki evimizde yüzlerce şiir kitabı vardır. Beni ziyarete gelecekti; ondan, yanında Onur ve Uslu’nun şiirlerinin de bulunduğu birkaç antoloji getirmesini rica ettim.

Sadece bu iki şairin değil başka birçok unutulmuş sanatçının şiirlerini de iki gündür 1960 ve 1961 tarihli antolojilerde keşfediyorum. Özellikle Rüştü Onur’un şu şiirini ezberledim bile:

Memnuniyet

Benden zarar gelmez
Kovanındaki arıya
Yuvasındaki kuşa;
Ben kendi halimde yaşarım
Şapkamın altında.
Sebepsiz gülüşüm caddelerde
Memnuniyetimden.
Ve bu çılgınlık delicesine
İçimden geliyor.
Dilsiz değilim susamam
Öyle ölüler gibi
Bu güzel dünya ortasında

Evet, KELEBEĞİN RÜYASINI izledim. Bana Muzaffer Tayyip Uslu ve özellikle Rüştü Onur’u tanıttığı için ona müteşekkirim.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ