Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan dünyanın en prestijli sinema yazarları arasında

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 17:19

Ünlü haber kuruluşu BBC  tarihin  başarılı  100 Amerikan filmini seçmek çin dünyadaki elit  sinema yazarlarına bir anket formu yolladı. BBC’nin yolladığı  liste Türkiye’den sadece Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan’a geldi.

Dipnot Tablet sinema  yazarı Ali Arıkan’ın ilk  10 listesi şu şekilde

 1. Citizen Kane

2. Casablanca

3. It’s a Wonderful Life

4. Do the Right Thing

5. The Searchers

6. The Godfather

7. 2001: A Space Odyssey

8. Jackie Brown

9. Annie Hall

10. Team America: World Police

BBC ilk  100  filmi belirledikten sonra Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan’dan   ilk 25’e kalan filmlerden Annie Hall ve 2001: A Space Odyssey  ile ilgili tanıtım yazısı yazmasını istedi. Ali Arıkan’ın yazdığı o tanıtım yazılarının kısa bir özetini aşağıda okuyabilirsiniz.

Annie Hall:

Woody Allen’ın çelişkilerle dolu romantik komedisine aslında melankolik bir hava hakimdir. Allen’ın oynadığı Alvie ve Diane Keaton’ın Aniie karakterlerinin arasındaki huzursuz, kıpır kıpır yakınlığın trajik bir şekilde sona ereceğini filmin baştan sonuna kadar biliriz. Kahramanlarımızın arasında geçen o son konuşmayı duymayız bile: Kırmızı ışığı yanıp sönen bir New York trafik lambasının altında Alvie ve Annie son kez öpüşürler ve ayrı yollarına giderler.

2001: A Space Odyssey

Stanley Kubrick’in senaryosunu Arthur C Clarke’la yazıp yönettiği 2001: Bir Uzay Macerası, hayal gücü, zeka ve tekniğin zaferidir. Film, insanın evrimindeki bir sonraki adım, yani uzay-zamanın fethinin, Homo sapiens sapiens’den daha üst bir türe nasip olacağını iddia eder. İnsanlığın milyonlarca yıllık serüveninde teknoloji onun için sadece bir araçtır. Tanrılaşma yolunda tırmandığı merdivenin basamaklarından biridir teknoloji. Kubrick’e göre, nasıl modern insanın dünyaya hakimiyet macerası boyunca bir önceki insan türleri yok olduysa, evrene hakimiyet serüveni de modern insanın sonunu getirecektir.

 

 

BBC önderliğindeki sinema yazarlarının seçtiği ilk 100 film

 

Ali Arıkan’ın da yazılarının bulunduğu 25 filmlik liste