Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan yazdı “İstanbul’da Japon Gülleri”

Cumartesi, 11 Ocak 2014 11:15

Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan bu hafta İstanbu’da Japon gülleri başlıklı yazısında 11-15 Ocak tarihleri arasıdna İstanbul’daki Japonya başkonsolosluğunda yapılacak olan Japon Filmleri Festivali’indeki filmleri yazdı:

İstanbul’da Japon Gülleri

10. İstanbul Japon Filmleri Festivali, 11-25 Ocak tarihlerinde, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Japan Foundation ve Akbank Sanatın işbirliğiyle İstanbul’daki sinema tutkunlarının karşısına çıkıyor. Amerikan ve Fransız filmiyle birlikte sinema sanatının en önemli üçüncü sütununu oluşturan Japon sineması için söylenecek çok şey var. Nereden başlamak lazım diye endişe içinde olan sinemaseverler için bu festival birebir. Hem de tüm gösterimler ücretiz. Oh ne ala. Cannes’da 1987′den bu yana Jüri Ödülü kazanan ilk Japon filmi olan  (Soshite chichi ni naru) ile başlıyor festival. Doğumdan altı yıl sonra bebeklerinin hastanede karıştığını öğrenen, birbirinden çok farklı iki aileyi anlatan film, Japonya’da 1970′lerde hastane doğumlarının artmasıyla yaşanan benzer karışıklıklarından esinlenmiş. Biraz Mark Twain, biraz Kafkas Tebeşir Dairesi, epey güzel Japon melodramasıyla ortaya iyi bir film çıkmış.

Multuluk Veren Ekmek (Shiawase no Pan) gösterilecek bir diğer film. Hokkaido’da bulunan fırın kafe’nin model alındığı sıcak, samimi bir film. Kafe sahibi ve müşterilerin günlük yaşamını, dört mevsim görüntüleri ve yemek görüntüleriyle süsleyerek anlatan bir dil. Tokyo’dan Toya gölünün kenarına taşınarak konaklamalı fırın kafeyi açan Mizushima (Yo Oizumi) ve Rie (Tomoyo Harada). Hem sakin hem de çalışkan çift, kafelerine gelenleri güler yüzle ağırlarlar. Müşterilerin bu kafede buldukları içten gelen mutluluk neydi acaba? Neydi bir arada tutan şey ikimizi, birleştiren neydi ellerimizi? O son cümlenin filmle ilgisi yok. Serbest çağrışım.

Ali Arıkan’ ın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr