Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan yazdı: En İyi Oyuncular – Oscar’da Son Durum

Pazar, 29 Aralık 2013 11:36

En İyi Oyuncular – Oscar’da Son Durum

2 Mart’ı 3 Mart’a bağlayan gece Oscar’ların kime gideceğini hep beraber öğreneceğiz. Fakat o zamana kadar kim aday olacak, kim ödülü kapacak, kim eve eli boş dönecek, bu gibi aslında pek gereksiz konuları tartışa tartışa dilimizde tüy bitecek. Geçen hafta başladığımız Oscar dosyamızı bu hafta en iyi oyuncular kategorileriyle sürdürüyoruz. Yılın sonuna geldik; acaba kim aday olacak diye ofiste iş yaparken kendi kendinizi pek bir meşgul ediyorsanız, işte size Oscar adaylığına en yakın olan oyuncular.

En İyi Erkek Oyuncu

Oyuncu Oscar’larında genelde yardımcı kategorilerde sürprizler olabilir ama özellikle en iyi erkek oyuncu kategorisinde büyük Hollywood yıldızlarının şansı her zaman daha fazladır. Ne de olsa burası da bir endüstri ve Hollywood’un da bir endüstri olarak en iyi temsilcilerini ödüllendirmesi doğal. Bu yıl da film yıldızlarıyla dolu bir aday listesi göreceğiz bence.

Bütün bunları söyledikten sonra, en iyi erkek oyuncu Oscar’ının çok büyük ihtimalle Chiwetel Ejiofor gibi nispeten az bilinen bir aktöre gideceğini söyleyerek kendi kendimle çelişeceğim ama ne yapalım. Şimdilik, 12 Years A Slave filmindeki rolüyle ödüle çok yakın. Bu sene zaten kölelik, siyahların hakları gibi temalar öne çıkacak. Mandela’nın da ölümüyle iyi bir paket olacaktır kazanması. Bu görüşüm size biraz kinik gelebilir ama ne de olsa Oscar sanattan çok sektörün kendi dinamikleriyle ilgili bir düzen.

Ali Arıkan’ ın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr