Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan yazdı: 2013’un En İyi Filmleri

Cumartesi, 4 Ocak 2014 10:25

Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan geride bıraktığımız yılın en iyi filmlerini yazdı.

2013’un En İyi Filmleri

2013 sinema için mükemmel bir seneydi. Hem 2012 hem de 2011 için de buna benzer tabirler kullanmış ve klasikler arasına girecek yıllar olduklarını belirtmiştim. Gerçekten de sinema tarihinde arka arkaya bu kadar iyi üç sene daha önce görülmemiştir. Sinemaseverler olarak çok şanslıyız. Aşağıdaki ilk onu bırakın, ikinci on veya üçüncü onu çok rahat asıl listemmiş gibi sunabilirdim.

Listeme geçmeden önce belirtmem gereken birkaç nokta var. Aşağıdaki filmler, 2013 yılında ABD’de gösterime girmiş ve benim bu sene izlediğim filmler. Yani Türkiye’de 2012 vizyonunu değil, filmlerin ABD pazarındaki gösterim tarihlerini temel aldım. En iyi film listeleri bir önceki senenin filmlerinin taçlandırıldığı Oscar törenine giden kaldırım taşları ne de olsa. Oscar’ların da ABD gösterim tarihini göz önünde bulundurduğu için bu yola başvurdum. Özellikle ikinci on listemde Türkiye’de daha gösterime girmemiş veya 2012’nin en sonunda girmiş filmler var; ama film dağıtımının bu kadar garip bir hal aldığı bu dönemde, eski dağıtım sınırlamalarını pek takmamak lazım.

1. Aşkın İzleri (To the Wonder)

Terrence Malick’le yıldızım oldum olası barışmamıştır. Yönetmenin beğendiğim filmleri bile bana soğuk ve uzak, beğenmediğim filmleri ise ömür törpüsü gibi gelir. Zaten ustanın bir önceki filmi Hayat Ağacı’nı (Tree of Life) da beğenmemiş ve pek çok arkadaşım tarafından neredeyse parya ilan edilmiştim. Malick’in bu seneki filmi Aşkın İzleri, Venedik Film Festivalinde yuhalandı. İlginç olan, yönetmenin bir önceki filmini beğenen eleştirmenler bunu hiç sevmediler. Hayat Ağacı’nı tutmayanlarsa, Aşkın İzleri’ni çok sevdiler. Uluslararası pazarları bırakın, film Amerika’da bile dağıtımcı bulmak için çok zorlandı ve Mart ayında gösterime girdiği için de pek çok seyirci tarafından unutuldu. Gelin görün ki Aşkın İzleri tam anlamıyla unutulmaz bir film. Hikâye olarak çok basit olan filmin rüya ve serbest çağrışımlar üzerine kurulu yapısı, içerdiği mükemmel oyunculuklar ve Emmanuel Lubezki’nin şaheser sinematografisi, filmi sadece yılın en iyisi yapmakla kalmıyor. Aşkın İzleri, Terrence Malick’in Days of Heaven’dan beri en iyi filmi. Ve bir başyapıt.

Ali Arıkan’ ın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr