Dipnot Tablet Sinema Yazarı Ali Arıkan “Ruhlar Bölgesi Bölüm II” yi yazdı

Cumartesi, 30 Kasım 2013 12:37

Ruhlar Bölgesi Bölüm 2 (Insidious Chapter 2) – 2 yıldız

İlk olarak Testere filmiyle tanıdığımız Malezya asıllı Avustralyalı yönetmen James Wan’ın ülkemizde birkaç ay önce vizyona giren Korku Seansı (The Conjuring), Amerika’da yaz aylarının sürpriz başarılarından biri oldu. Hem çok para kazandı hem de eleştirmenler tarafından genel olarak beğenildi (ama ben filmi vasatın altında bulanlardandım). Sonra Hızlı ve Öfkeli serisinin yedinci filminin başına getirildi ki bu da Universal şirketinin ona olan güveninin ispatıydı. Wan’ın son filmi olan Ruhlar Bölgesi Bölüm 2 de bu hafta Türkiye’de gösterime giriyor. 2011’deki ilk Ruhlar Bölgesi gibi bu film de Amerika’da iyi gişe yaptı. Yani Wan profesyonel anlamda çok iyi bir yıl geçiriyor.

Ruhlar Bölgesi Bölüm 2’nin çok büyük bir çoğunluğu, karakterlerin birbirlerine bir önceki filmde neler olduğunu anlatmalarıyla geçiyor. Şahsen bu amatörce yaklaşımı faydalı buldum çünkü bir önceki filmden aklımda kalan tek şey, Darth Maul/Uçuç Böceği suratlı zebaniydi. Filmin ilk yarısında da Darth Uçuç’u görmek için can attım ama heyhat. Ruhlar Bölgesi Bölüm 2’de maalesef Darth Uçuç pek görünmüyor. Onu yerine film, ana karakterlerinin geçmişine giderek yeni bir mitoloji yaratıyor. İlk film, Kötü Ruh’un (Poltergeist) ortalama bir kopyasıydı. Bu film de Kötü Ruh 2’de olduğu gibi Ruhlar Bölgesi “evreninin” mitolojisini yeniden yazıyor.

Ali Arıkan’ın yazısının devamı Dipnot tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr

 

Tags