Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan ‘Kaçış Planı’ filmini yazdı

Pazar, 2 Şubat 2014 11:30

Hollywood’un iki ağır topu Arnol Schwarzenegger ile Sylvester Stallone yine aynı filmde bir araya geldi. Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan Kaçış Planı filmine tam not vermese de ikilinin unutulmaz beraberliklerini yazdı.

Arnie ve Sly: İki Ahbap Çavuş 

Geçen hafta vizyondaki filmlerin değerlendirmesini yaptığım yıldız tablosunda Kaçış Planı’na 2,5 yıldız vermiş ve eklemiştim: “Arnold ve Stallone. Yüreğim bu filme dört değil on dört yıldız veriyor, beynim biraz farklı düşünüyor. Yine de eğlenceli.” Kaçış Planı’nı en önce yalnız başıma sinemada, sonra da ilkokuldan beri tanıdığım en yakın arkadaşım Barış’la birlikte evde DVD’den izledim. “Oğlum,” dedim, “otuz senedir aynı filmi izliyoruz; hiçbir şey değişmedi.” Gerçekten de filmin, seksenli yılların sonlarında Cannon veya Carolco şirketlerinin yaptığı ve Türkiye’deki videocuların el altından verdikleri “miki filmleriyle” birlikte en fazla kiraladıkları ikinci sınıf aksiyon filmlerini andıran bir havası var. Konusundan da çok Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone’u birarada, neredeyse eş önemdeki rollerde görmek onların hayranları olarak büyümüş bizleri pek bir mutlu ediyor (The Expendables filmleri ne olursa olsun Stallone’un kendi şovu).

Yine geçenlerde Hollywood sinemasında artık Arnold ve Stallone gibi aksiyon yıldızlarının gelmediğini düşünüyordum ki sosyal ağlarda bir viral video dolaşmaya başladı. Arnold Schwarzenegger, yıllar önce kendisinin de antrenmanlarını gerçekleştirdiği Los Angeles’taki Venice Beach’in ünlü spor salonu Gold’s Gym’de, üyelere kılık değiştirerek şaka yapıyordu. Spor salonundakilerden bazıları onu tanımasa da pek çoğu kim olduğunu fark ediyor ve gülüyorlardı. Zaten Arnold da kendisiyle videoda iyice dalga geçiyordu. Önemli olan çocukları okul sonrası spora teşvik eden programının reklamını yapmaktı; böyle önemli bir emel için kendisini tiye almaktan imtina etmiyordu.

Seksenli yılların en büyük yıldızı tabii ki Arnold Schwarzenegger’di ama ikinci yıldızı da kesinlikle Sylvester Stallone’du. Tabii aktörleri takım tutar gibi tutmak saçma (estağfurullah) ama ben her zaman Schwarzenegger’i tercih ederdim. Sebebi de hem adamın kendisi sempatikti hem de filmleri Stallone’unkilerden daha eğlenceliydi.

Zaten Arnold Schwarzenegger’i yıllar boyunca Stallone’dan ayırt eden (ve Van Damme, Chuck Norris filan gibi yirmi beşinci sınıf adamlar ve filmlerinden tamamıyla başka bir seviyeye taşıyan) de onun bu mizah anlayışı oldu. Tam anlamıyla dev gibi bir cüssesi olmasına rağmen Schwarzenegger her zaman çok sevimli bir yıldız olmuştur. Aksiyon sinemasının liderlik meşalesini California valisi olduğunda devrettiği Dwayne Johnson’da da belli bir sevimlilik olmasına rağmen, Arnold’ta şeytan tüyü vardır. Terminator’da gelecekten gelmiş katil bir robotu oynadıktan sonra sadece kötü adamları oynaması istenebilirdi ondan. Ama hem Schwarzenegger’in hırsı hem de bahsettiğim sempatikliği onu zamanında dünyanın en büyük yıldızı yaptı. …

 Ali Arıkan’ ın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr