Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan bu hafta “Filmlerde Mandela”yı yazdı

Pazartesi, 16 Aralık 2013 14:06

Benim de dahil olduğum X Kuşağının son dalgası için Güney Afrika ve özellikle Nelson Mandela’nın farklı bir yeri var. 1980’lerin ortasında Güney Afrika haberlerde her zaman çağ dışı ve garip bir yer olarak yansıtılırdı. Irkçılığın bu kadar dibe vurduğu Apartheid rejimi, benim beş yaşındayken bile tam olarak anlam veremediğim bir olaydı. Tüm dünyanın paryası haline gelmiş ülkenin insanlığa kazandırdığı en büyük cevherse zengini oldukları altın veya pırlanta değil Mandela’ydı. O zamanlar halen hapiste olan Mandela’nın adına şarkılar, türküler, şiirler, oyunlar yazılırdı ve onun özgürleşmesi, Güney Afrika’nın da hürriyetine kavuşmasıyla eş tutulurdu.

Mandela’nın Şubat 1990’da serbest bırakılmasının tüm dünyada yarattığı şok etkisi, sadece birkaç ay önce Berlin Duvarı’nın da yıkılmasından dolayı bir anlamda tarihte yeni bir sayfanın açılacağını müjdeledi. Francis Fukuyama’nın tarihin sona erdiği v liberal ekonomi üzerine kurulu demokrasinin galip geldiği tezinin temellerinden biri de yine Mandela’nın özgürlüğüne kavuşmuş olmasıydı. Fakat Mandela sonrası Güney Afrika pek çok konuda başarılı olsa da, özellikle sağlık ve sınıf çatışması başta olmak üzere geleneksel çoğu hastalığından bir türlü kurtulamadı. Nelson Mandela, hayatı boyunca tartışmalı bir kişi oldu. Apartheid rejiminin tam anlamıyla şeytani olduğu açıktı. Fakat aynı şekilde Afrika Ulusal Kongresi’nin şiddete başvurma kararı aldığında silahlı kuvvetlerinde de Mandela vardı.

Tarihin bittiğini düşünen bir dünyada Mandela’nın güç kullanan savaşçı karakteriyle barışçıl akıl adam karakteri bir türlü uzlaşmıyor. Bu da ister istemez herşeyin basit olmasını isteyen bir dünyada sorun yaratıyor. Belki de bu sebepten dolayı Nelson Mandela’yla ilgili filmler onun genellikle son dönemleriyle ilgileniyor. Hiç kimse son 25 yılın en efsanevi barışseverinin tren bombalayan halini görmek istemiyor.

Ali Arıkan’ ın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr