Dipnot Tablet, Alan Turing’e itibarını Kraliçe’den önce vermişti

Pazartesi, 24 Kasım 2014 14:55

Tanrı Kraliçe’yi korusun…

Eşcinsel olduğunu açıkladığı için yargılanan ve bir elmayla hayatına son veren Alan Turing’den dünyayı değiştiren elmanın (Apple) CEO’su Tim Cook’un eşcinselliğini açıkladığı dünyaya…

Bir insan düşünün tarihin akışını en az Tesla ve Edison kadar değiştirsin, hatta Steve Jobs, Bill Gates gibi isimlerin bile rol modeli olabilecek kadar güçlü biri haline gelsin. Bu isme 59 sene sonra Kraliçe tarafından itibari iade edilsin ve bu süreçten sonra toplumun tanıması için filmler çekilmeye başlasın.

Öyle ki Kraliçe’nin bu hamlesinden önce, 2001 yılında çevrilen İngiliz yapımı olan ve başrollerinde Douglas Scorr ve Kate Winslett’in yer aldığı Enigma isimli filmde, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz gizli servisinin Enigma şifresini kırış öyküsü anlatılmaktadır. Film boyunca Alan Turing’den hiç bahsedilmez, filmin hiçbir sahnesine adı geçmez.

Bu sene Oscar dahil olmak üzere festivallerin en önemli filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen The Imitation Game’i, Alan Turing’in itibar iadesinin mihenk taşı olarak görebilirsiniz.

2010 yılında Dipnot Tablet’e Alan Turing’i yazarken Türkçe makalelerin azlığı beni şaşırtmıştı. Aradan dört sene geçti, bugün değişen pek bir şey yok. Ayrıca Kraliçe, Turing’in itibarını iade etmeden, The Imitation Game’in daha senaryosu yazılmadan efsane ismi dergiye yazmak, insanlarla tanıştırmış olmak da bizi mutlu etmiyor değil hani…

Filmin senaryosu ‘Alan Turing: The Enigma’ isimli Andrew Hodges kitabından devşirilmiş. Filmin ismi The Imitation Game ise Alan Turing’in ‘Turing testini’ ortaya attığı ünlü makalesindeki düşünce deneyinin ismi.

Ciddi manada bilgisayarın atası olarak kabul edilen buluşları ve sıradışı kişiliğini merak ediyorsanız 2010 yılında Dipnot Tablet’te yayınlanan bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Kişisel olarak bu filmle ilgili en çok merak ettiğim nokta; İngiliz yapımı bir filmde Alan Turing, İngiliz hükümeti tarafından mahkum edildikten sonra hapis cezası almamak için seçtiği hormon tedavilerine dayanamayıp yediği elmaya siyanür enjekte ederek intihar edecek mi?

Hazırlayan: Cengizhan Çelik

Yazının devamı için:

Dipnot Tablet’in 192. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play