Diplomalı çobanlar geliyor!

Çarşamba, 20 Mart 2013 10:33

fft5_mf976076Hayvan yetiştiriciliğindeki kaliteyi artırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kolları sıvadı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların sayısı 35 milyonu buldu.

Hal böyle olunca sürülere bakacak çoban ihtiyacı da artış gösterdi.

İşte bu gerçekten yola çıkan bakanlık “okullu çobanlar’ yetiştirmek için hazırlık yapıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Birden fazla boyutu olan çalışma, çobanlıkla ilgili talebin oluşturulması ile ilgili. Biraz mesleğe formasyon kazandırılacak. YÖK’le görüşmelerim oldu sürü yönetimi gibi bir formasyonla iki yıllık yüksek okul tarzında eğitim ile bunun biraz daha eğitimle birlikte güçlendirilmesi bunun yaygınlaşması şeklinde çalışma var” dedi.

Çobanlara doğa olayları, hayvan hastalıkları, çeşitli tehlikelere karşı sürülerini koruma yöntemlerinin yanı sıra hizmet kalitesinin artırılması öğretilecek.

Bu sayede eğitimli çobanlar sürülerini daha güvenli şekilde otlatacak.

Eğitimli çobanların sosyal güvencesi de unutulmayacak.

Eker, “Çoban kelimesinin biraz daha formel bir eğitimle geliştirilmesi desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması da dahil birçok konuda çalışma yapıyoruz” dedi.

Gençliğinde çobanlık yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de çalışmanın başka boyutunu anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Çobanız diyoruz doğru çobanlık yaparak bugünlere geldiğimiz söylemek istiyorum, 35 milyona gelmiş dayanmış küçükbaş demek ki daha çok çobana ihtiyacımız olacak, yapmamız gerekenler var, bizim açımızdan da bunların kayıtlı çalışması, sosyal haklarının verilmesi, emeklilik haklarının güvencede olması son derece önemli, bakanlığın bu çalışması son derece takdire şayan.” dedi.