“Dini çıkarlarına alet edenlerin sonu böyle olur” Esad’dan darbe açıklaması

Perşembe, 4 Temmuz 2013 08:11

130704esadd.hlargeSuriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Mısır’da ordunun yönetimi devralması ile ilgili yaptığı açıklamada “Dini çıkarlarına alet edenlerin sonu Müslüman Kardeşler gibi olur” dedi.

Mısır’da ordunun yönetime el koyması bölgede geniş yankı buldu.

Kendi ülkesinde iç savaş yaşanan Suriye lideri Beşşar Esad, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Beşşar Esad, devlet gazetesine yaptığı açıklamada “Dini , siyasete ve çıkarlarına alet edenlerin sonu, Mısır’daki Müslüman Kardeşler gibi olur” dedi.

Suudi Kralı Abdullah ise bugün geçici cumhurbaşkanı olarak yemin edecek olan Anayasa Başkanı Adli Mansur’u kutladı. Açıklamada, “Kendim ve halkım adına, bu kritik dönemde liderliğinizi kutluyorum” denildi.

‘İÇİMİZ RAHAT’
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al-Nahyan ise “içinin rahat olduğunu” belirtti.

Al-Nahyan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mısır’ın soylu tarihi, insani medeniyetin kalkınmasına katkıları, Arap dünyasındaki ve İslami anlamdaki rolü, halkına parlak bir gelecek inşa etmek için sağlam temeller kuracağının kefilidir. Yüce Mısır ordusu, Mısır’ın koruyucusu ve kalkanı olduğunu ispat etti” ifadelerini kullandı.

‘PUSUDA BEKLEYENLERE FIRSAT VERİLMEMELİ’
Sudan Dışişleri Bakanlığı ise şu açıklamayı yaptı: “Mısır’da cereyan eden olaylar, siyasi liderlerini, milli kurumlarını ve halkını ilgilendiren iç meselelerdir. Ülkenin bütünlüğünün korunması esas alınarak, pusuda bekleyenlere fırsat verilmemelidir.”

Tags